28 C
Skopje
Thursday, August 17, 2017
КОШАРКА / НБА

КОШАРКА / НБА

Се подготвува тим кој ќе стави крај на доминацијата на Голден Стејт во НБА

Ако некој би можел да ја споре доминацијата на Голден Стејт на во Западната конференцијана НБА лигата тоа дефинитивно ќе биде екипата на Хјустон. Откако го доснесе Крис Пол, кој се чини ќе биде соврешно надополнување на фантастичниот Џејмс...

Леброн лут на управата на Кавалирс: Тој побарал да издејствуваат еден голем трансфер

Најдобриот играч на Кливленд Кавалирс, од управата на клубот побарал во следниот период да се донесат еден или двајца големи играчи, со цел да им парираат на Голден Стејт идната сезона. Леброн Џејмс се посомневал во способноста на управата на...

Бостон пак го има својот човек: Легендарниот Пирс се врати – за да се...

Легендарниот кошаркар Пол Пирс, кој е еден од најголемите играчи во историјата на клубот од „ТД Гарден“, и кој во овој клуб пристигна 1998 година, повторно се врати во старото јато. Пирс потпиша еднодневен договор со Бостон, а настапуваше уште...

Така тоа го прави господин Дивац: Соиграчот на Антиќ ќе игра за Сакраменто Кингс

Соиграчот на Перо Антиќ од Фенербахче, српскиот интернационалец Богдан Богдановиќ, денеска и официјално потпиша договор со Сакраменто Кингс. Договорот е потпишан на три години, а таму најголеми заслуги во клубот, сигурно дека има сонародникот на Богдановиќ и легенда на НБА,...

НБА го промени правилото за тајм-аутот и слободните фрлања

НБА лигата одлучи да промени одредени правила. Челниците на НБА лигата одобрија промени на форматот на тајм-аутот, траењето на паузата помеѓу двете полувремиња, како и процедурата за изведување на слободните фрлања. Почнувајќи од следната сезона, максималниот број на тајм-аути по натпревар...

Охриѓанецот Осман заедно со Леброн Џејмс ќе се бори за НБА прстенот во следната...

Турскиот репрезентативец со потекло од Македонија, Џеди Осман, ја напушта Европа и следната сезона ќе игра во НБА лигата. Осман, кој е роден во Охрид и игра за Анадолу Ефес, се појави на НБА драфтот во 2015. година и беше...

Сега е официјално, Теодосиќ го потпиша договорот со ЛА Клиперс (Фото)

Српскиот кошаркар и поранешен член на СЦКА Москва  и официјално е нов член на ЛА Клиперс. Тој стави потпис на двегодишниот договор со клубот од “градот на ангелите“ вреден 12,3 милиони евра.   https://twitter.com/sportspromotion/status/884498737233408000

Лудница во НБА: За една недела „потрошени“ 1,8 милијарди долари!

Иако преодниот рок во НБА лигата трае едвај една недела, клубовите веќе постигнаа договори во висина од 1,8 милијарди долари. Овие денови поминаа мошне интересно. Своите договори ги продолжија Џејмс Харден, Стеф Кари и Блејк Грифин, а остварени се и...

Кратко траеше рекордот на Кари: Харден е најплатен во историјата на кошарката

Бекот на Хјустон Рокитс, Џејмс Харден од синоќа е најплатен кошаркар на светот откако договори четиригодишна плата за 228 милиони долари. Тој имаше уште две години од претходниот договор вреден 59 милиони долари, а продолужвањето на уште четири вреди уште...

Дивац во Сакраменто Кингс го донесе летечкиот ветеран од НБА

Генералниот менаџер на Сакраменто Кингс, Владе Дивац, од ден во ден продолжува од сите страни да го засилува ростерот на „кралевите“ за претстојната сезона во НБА. По одличниот избор на неодамнешниот драфт, односно со доаѓањето на Зек Рендолф и Џорџ...