13 C
Skopje
Sunday, February 26, 2017
КОШАРКА / НБА

КОШАРКА / НБА

Шарлот не знаеше од каде да се брани: Кари “испука” 11 тројки, Томпсон шест...

"Браќата Сплеш" по повеќе од половина сезона, конечно, потсетија на своите изданија од минатите години. Ноќеска на домашен терен против Шарлот, Голден Стејт победи со 126-111, а главни играчи беа Стеф Кари и Клеј Томпсон. Двајцата заедно постигнаа 68 поени...

Лејкерс победи, но хит беше нивниот навивач кој освои 95.000 долари (Видео)

Кој да претпоставуваше дека мечот помеѓу ЛА Лејкерс и Мемфис Гризлис, ќе биде посебен за еден навивач од трибините, кој успеа со шут за три поени, да заработи скоро 100.000 долари. „Езерџиите“ остварија победа ноќеска во НБА против Мемфис, а...

Пеколна ноќ во Оклахома – се враќа „предавникот“ кој доаѓа со посебно обезбедување

За љубителите на НБА кошарката, вечерва ќе има само еден најголем натпревар, оној кој ќе се игра во Оклахома. Голден Стејт ќе гостува во Оклахома, местото од каде Вориорси минатото лето добија големо засилување, „предавникот“ Кевин Дурент, како што го...

Само Џордан можеше вака: Го имаме забивањето на сезоната во НБА лигата (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс веројатно уште долго ќе биде дел од аутсајдерите во НБА лигата, но навивачите на овој клуб синоќа имаа многу причини за задоволство. Во дуелот со Бруклин Нетс, Лери Ненс изведе забивање во стилот на најдобриот кошаркар на...

Повторно магија во Лејкерс: Се врати легендата во клубот

Прославениот кошаркар Меџик Џонсон, повторно се враќа во клубот каде стекна планетарна слава, во ЛА Лејкерс, но сега во нешто пододредена улога, и не како играч. Џонсон ќе биде дел од кошаркарскиот совет на „езерџиите“, тоа го потврдија медиумите кои се...

Таунс ги реши Клиперс, лесни триумфи на Сан Антонио и Кливленд (Видео)

Во рамки на синоќешните дуели од НБА, сосема лесно на истите триумфираа фаворитите се чини, меѓу кои и Кливленд, Мајами, Сан Антонио... Сан Антонио иако без своите најдобри поединци славепе над Денвер со 118:104. Најдобар поединец беше Ленард кој запиша...

Поубава вест не можеа да слушнат: Коби се враќа да им помогне на Лејкерс

Легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант му се понуди на својот поранешен клуб да му помогне во можеби најтешките моменти од своето постоење. Еден од најтрофејните клубови во НБА ноќеска го доживеа најтешкиот пораз во својата историја откако...

(Видео) Ноќ на рекорди во НБА лигата: Дрејмонд Грин со трипл-дабл учинок за историја

Дрејмонд Грин се запиша во историјата на НБА лигата, откако стана првиот човек кој забележал трипл-дабл учинок без двоцифрен кошгетерски учинок. Играчот на Голден Стејт Вориорс во готинскиот триумф на својот тим над Мемфис (122:107) запиша четири поени, 12 скока,...

НБА има нова ѕвезда: Вакво слободно фрлање последен пат е видено пред 40 години...

Кошаркарот на Хјустон Рокитс, Чинану Онуаку дебитираше синоќа во дресот на "ракетите" и веднаш го собра целото внимание на оние кои следат НБА. Онуаку постигна шест поени, но најмногу ќе се паметат оние од линијата за слободни фрлања бидејќи ги...

(Видео) Мистер трипл-дабл – Вестбрук испишува историја во НБА

Неверојатни бројки зад името на Расел Вестбрук... Вечерта во НБА лигата ја одбележа Расел Вестбрук. Уште еднаш. Моментално најексплозивниот играч на денешницата блескаше во победата на Оклахома во Њујорк (113:103). Секако, запиша уште еден трипл-дабл. Дури осми оваа сезона. Толку...