7 C
Skopje
Monday, March 27, 2017
КОШАРКА / НБА

КОШАРКА / НБА

Нема предавање: Оклахома губи, но Вестбрук го брка рекордот на Робертсон (ВИДЕО)

Плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер оствари уште еден трипл-дабл и се доближи на само пет до рекордот на Оскар Робертсон. Синоќа неговиот тим загуби од Хјустон со 125-137, но Вестбрук постигна 39 поени, 11 скока и 13 асистенции. На десет...

Вашингтон го сруши шампионот, Леброн немоќен – Сан Антонио подобар од Њујорк

Минатата ноќ во НБА се одиграа пет натпревари. Екипата на Вашингтон победи на гостувањето кај актуелниот шампион Кливленд со 127:115. Џон Вол и дружината одиграа одличен натпревар, а посебно се истакнаа во првиот дел, кога уфрлија дури 71 поени. Токму...

Какво шоу во Бостон: Девин Букер постигна 70 поени, но Феникс загуби (ВИДЕО)

Бекот на Феникс Санс, Девон Букер стана шестиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој на еден натпревар ја достигнал границата од 70 поени. Во славниот ТД Гарден во Бостон, 20-годишниот кошаркар го одигра најдобриот натпревар во кратката професионална кариера,...

Голем ден за легендата: Шекил О’Нил доби статуа пред Стејплс центарот

Еден од најдоминантните центри во историјата на НБА лигата, Шекил О'Нил, синоќа доби стана петтиот член во историјата на Лос Анџелес Лејкерс кој добил статуа пред Стејпл центар. https://twitter.com/NBATV/status/845426266173980672?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.cbssports.com%2Fnba%2Fnews%2Flook-lakers-honor-shaquille-oneal-with-statue-outside-staples-center%2F Во присуство на клупските легенди Карим Абдул Џабар, Коби Брајант, Фил Џексон...

Нема граници за Рас: Вестбрук влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук ноќеска го оствари 35. трипл-дабл во сезоната, но уште поважно, имаше ефект кое никој претходно не успеал да го оствари. Во победата над Филаделфија со 122-97, Вестбрук постигна 18 поени, 14 асистенции и...

Луда ноќ во НБА лигата: Пресврти, кош за победа во последната секунда и грчевити...

Сан Антонио и Голден Стејт ја продолжија трката за првото место на Западот. Двата најдобри тима од оваа конферецнија забележаа синоќа победи над Минесота, односно Далас, па раздалеченоста меѓу нив на табелата остана непроменета. Воините и понатаму имаат три победи...

(Видео) Бокс наместо кошарка во Торонто: Серж Ибака и Робин Лопез се испотепаа

Исклучително интересно беше во дуелот помеѓу Торонто и Чикаго. Репторси славеа по продолжението со 122:120 и така им нанесоа тежок удар на Булси кои се борат за плеј-офот. Сепак, овој дуел го одбележа и жестоката тепачка помеѓу Серж Ибака и...

Титулата на Бостон од 2008 година пак ќе се слави, а таму еден играч...

Наближува 10 годишнината од титулата која Бостон Селтикс ја освои во 2008 година, во финалето против ЛА Лејкерс. По тој повод се подготвува еден јубилеј, но на таа забава, нема да биде повикан еден од членовите на тогашната генерација на...

(Видео) „Брадата“ повторно несопирлив, Голден Стејт подобар од Оклахома

Повторно неверојатна вечер на НБА паркетите која заврши во знакот на неверојатниот Џејмс Харден. Џамир Нелсон во последниот напад не успеа да дофрли ниту до кошот, Харден ја собра топката, а на семафорот пишуваше 8 секунди до крајот. За мајстор...

(Видео) За малку тепачка помеѓу Стеф Кари и Расел Вестбрук

Пред крајот на првото полувреме помеѓу Оклахома и Голден Стејт, се случи инцидент. Имено, Кари и Кристон започнаа да се туркаат, а веднаш во целата приказна влета и Вестбрук кој сакаше да се пресмета со бекот на Вориорси. За среќа, не...