КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

(Видео) Се е подготвено за спектакл во Истанбул: Пеце Наумоски добива највисоки почести од...

Актуелниот претседател на Македонската кошаркарска федерација e во Истанбул каде вечерва Анадолу Ефес ќе одржи церемонија во негова чест. Турскиот гигант во пресрет на евролигашкиот натпревар со Армани Милано ќе му одаде највисоки почести на својата легенда Петар Наумоски и...

Одлична игра на Стојановски и Димитријевиќ, но Бетис и Хувентуд на крајот поразени

Одново нашите интернационалци Војдан Стојановски и Ненад Димитријевиќ забележаа одлични игри за своите тимови Бетис, односно Хувентуд во рамките на Ендеса лигата, но на крајот нивните екипи мораа да се задоволат со порази. Бетис влегува во резултатска криза, откако тимот...

Кожув го доби Фени во македонското дерби во БИБЛ

Вечерашната средба од БИБЛ лигата помеѓу КК Кожув и Фени индустри, им припадна на домаќините, кои по доминантна игра, победија со 89:73. Гевгелиската екипа игра далеку подобро оваа година, за разлика од тоа како изгледаа претходно на теренот. Кожув полека...

Се огласи и МКФ – Зошто дојде до суспензии во македонската кошарка?

Откако во изминатиот период поради неизмирени долгови кон федерацијата, четири македонски прволигаши беа суспендирани од страна на МКФ. Поради целата случка која подигна фама во македонската кошаркарска и спортска јавност, раководството на МКФ одлучи да се огласи преку официјално соопштение. Македонската...

Македонија добива нова кошаркарска ѕвезда: Ненад Димитријевиќ ја воодушеви Шпанија во триумфот на Хувентуд

Mладиот македонски кошаркар Ненад Димитријевиќ одигра фантастичен натпревар за својот Хувентуд во триумфот над Морабанк Андора во рамките на шпанскиот шампионат. Хувентуд дојде до значајна победа од 74:59, а нашиот Димитријевиќ го привлече вниманието на шпанската кошаркарска јавност со својот...

Антиќ открива како на Црвена Звезда и простил долг и како тој почнал со...

Македонскиот интернационалец и кошаркар на Фенербахче, Перо Антиќ, во интервју дадено за соседните медиуми, зборуваше за дел од неговата кариера, како таа почнала да се развива, и пред се, за најубавото негово минато време, и каде тоа се случило. „Како...

Почина еден од најдобрите странски кошаркари кои некогаш играле во Македонија

Еден од подобрите странски кошаркари и еден од најдобрите луѓе воопшто кои некогаш биле дел од македонската кошаркарка, Хрватот, Јосип Сичиќ, почина во Задар на 45 години. Сичиќ ја загуби битката со тешката болест која ја водеше во последните година...

Мијовиќ го предводеше Кожув до победа против Куманово

Кожув во Гевгелија против Куманово оствари рутинска победа (80:69) во рамките н а деветтото коло од домашното кошаркарско првенство. Целиот натпревар беше под контрола на домашната екипа, па на крајот лагодно дојдоа до победа. Победата се наѕираше уште по првиот...

Драма на македонски начин: Карпош Соколи му се одмазди на МЗТ Скопје

Екипата на Карпош Соколи ја оствари седмата победа во АБА лигата откако вечерва во македонското дерби славеше против МЗТ Скопје со 77-74. Натпреварот не беше толку квалитетен, но барем не изостана драматиката бидејќи победникот се решаваше во последните моменти. Двете...

Ново градско дерби: МЗТ во Карпош ќе ја брка првата гостинска победа во АБА...

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на градскиот ривал Карпош Соколи (20 часот) во рамки на 19. коло од АБА-лигата во меч во кој актуелниот македонски шампион ќе се обиде конечно да дојдат до првата гостинска...