8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

На денешен ден: Тројката на Илиевски се уште „ѕвони“ во ушите на Литванците: Леле,...

Македонската публика се уште се сеќава на култниот момент од 2011 година во Литванија, каде македонската кошаркарска репрезентација, брзопотезно ја испразни салата со домашните навивачи на Литванија. Во „Жалгирис Арена“ тогаш Македонија приреди невидено изненадување, елиминирајки го домаќинот Литванија кој...

Навивачите на Црвена Звезда со реакции за Антиќ – Најголемиот дел еуфорични, но има...

Единствениот Македонец кој настапил во НБА лигата, Перо Антиќ, го напушти таборот на Фенербахче и се врати во Црвена Звезда каде настапуваше во периодот од 2005 до 2007 година. 35-годишниот Антиќ се врати во еден од своите најомилени клубови и...

Звезда официјално потврди: Перо, добредојде дома

Она што се најави пред неколку часа, сега е и официјално - Перо Антиќ до крајот на сезоната ќе игра во дресот на Црвена Звезда! Белградскиот клуб официјално го потврди трансферот на македонскиот крилен центар од Фенербахче. Еден од најдобрите...

Антиќ повторно назад – ќе игра за Црвена Ѕвезда

Црвена Ѕвезда пронајде решение за позицијата крилен центар, а изборот падна на македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој се уште е играч на европскиот шампион Фенербахче. Десет години откако го напушти белградскиот тим, Перо Антиќ повторно се враќа на „Калемегдан“ да...

Интересна комбинаторика: Антиќ би направил „кам-бек“ во Црвена Ѕвезда?

Некогашниот кошаркарски ас на Црвена Ѕвезда, македонскиот интернационалец Перо Антиќ, би можел наскоро повторно да го облече дресот на неговиот поранешен клуб. Како што денеска известуваат медиумите кај нашиот северен сосед, „Мондо“ тврди дека раководството на Ц. Звезда е во...

Хрватот се враќа во „Јане Сандански“: МЗТ ја продолжи соработката со Јуре Лалиќ

Хрватскиот центар Јуре Лалиќ и следната сезона ќе го носи дресот на МЗТ Скопје, откако договори продолжување на соработката со екипата од „Јане Сандански“. Станува збор за искусен центар кој повеќе од солидно ја одигра минатата сезона во сино-белиот дрес...

(Видео) Топ 5 забивања во досегашниот тек од Евробаскетот: Незапирливиот Порзингис на врвот

Групната фаза од Евробаскетот е завршена, сега следуваат возбудувањата од нокаут фазата. Во досегашниот дел од Европското првенство имавме шанса да видиме голем број атрактивни потези, но и голем број феноменални забивања. ФИБА Европа, во пресрет на почетокот на нокаут фазата,...

Војдан подобар од Дамјан: МЗТ поразен од Бујукчекмеџе

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ги почнаа пријателските натпревари во пресрет на новата сезона, откако вечерва беа поразени од организаторот на меѓународниот турнир на кој настапува нашиот шампион, турскиот Бујукчекмече (75-86). Турците се покажаа како исклучително силен тим,...

Со крајни маки: Кожув, последен во редот за пријава во прва лига!

Гевгелиската екипа КК Кожув, кој во изминатите неколку сезони, беше во врвот на македонската кошарка, барем до денеска, висеше околу прашањето дали ќе испрати пријава за играње во првата кошаркарска лига. До први септември, од десетте прволигаши, само Кожув беше...

Французите им одржаа час по кошарка на Исланѓаните

Кошаркарите на Франција го демолираа Исланд во мечот од третото коло на Европското првенство. Французите во Хелсинки против Исланд одработија полесен тренинг, па дојдоа до втората последователна победа откако ја совладаа Грција, а во првото коло загубија од домаќинот Финска. Франција...