КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Историја за Карпош Соколи: Го елиминираа Работнички и си закажаа финале со МЗТ Скопје

Екипите на МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе се сретнат во финалето од плеј-офот за шампионската титула во домашното кошаркарско првенство. МЗТ Скопје вечерва пред домашната публика го совлада тимот на Куманово со 84:64, и со трета победа се пласираше...

МЗТ со втора победа во полуфиналето над Куманово и на чекор од битката за...

Кошаркарите на МЗТ Скопје се на еден чекор до пласман во финалето од плејофот, откако вечерва во возбудлив и до крај неизвесен натпревар, како гости, го совладаа тимот на Куманово (93:88) и поведоа со 2-0 во полуфиналната серија која...

Карпош Соколи го освои „Градски парк“ – Работнички губи со 1:0 во полуфиналето

По вчерашниот инцидент на натпреварот Работнички - Карпош Соколи, официјалните лица на натпреварот, потврдија дека натпреварот ќе се доигра денес од 19 часот, но без публика. Мечот беше прекинат при резултат 60:67 водство за гостинската екипа, резултат и предност која...

Жерновски ги разгоре страстите: Политички прекин на натпреварот (ФОТО)

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски дополнително ги разгоре страстите по синоќешниот прекинат натпревар од полуфиналето на кошаркарскиот плеј оф меѓу Работнички и Карпош Соколи. Мечот беше прекинат пред почетокот на последната четвртина затоа што домашните навивачи го навредуваа и плукаа...

Крај во „Градски парк“ вечерва – Работнички и Карпош Соколи утре ќе доиграат

Првиот полуфинален натпревар во плеј-офот од кошаркарското првенство помеѓу Работнички и Карпош Соколи, заврши неславно, со прекин. Последните 10 минути не се одиграа, а натпреварот веројатно ќе се доигра утревечер од 19 часот. КК Работнички не успеа да обезбеди нормални услови...

МЗТ Скопје со убедлив триумф против Куманово ја стартуваше плеј-оф авантурата

Актуелниот шампион во Македонија во кошаркарското првенство, МЗТ Скопје, успеа со победа да стартува во годинешниот плеј-оф, совладувајки го Куманово со 71:51 на домашен терен. Може да се констатира дека Куманово одигра квалитетно прво полувреме (35:32), а „штрковите“ победата ја...

Четири клуба во битка за трофејот: Започнува полуфиналната серија од кошаркарскиот плејоф

Со полуфиналните натпревари помеѓу Работнички и Карпош Соколи односно МЗТ Скопје и Куманово започнува борбата за шампионската титула. Трофејот наменет за шампионот на Македонија го чека својот нов сопственик. МЗТ Скопје ќе ја брани титулата освоена минатата сезона... Според пласманот...

Кам-бек на Македонецот: Перо Антиќ се враќа во турското првенство

Најдобриот македонски кошаркар Перо Антиќ по долга пауза, денеска ќе се врати во тимот на Фенербахче за натпреварите од турското првенство. Според информациите од Турција, лиценцата за Антиќ за настап во домашниот шампионат е обновена и тој повторно има право да...

Познати полуфиналните двојки од завршницата во македонската кошарка

По комплетираните натпревари од Суперлигата, познати се полуфиналните двојки од завршницата од првата кошаркарска лига во Македонија. Карпош Соколи кој вечерва го победи Кожув од Гевгелија, во полуфиналето ќе игра против Работнички, додека МЗТ Скопје ќе се судри против Куманово...

Работнички триумфално во Кавадарци против Фени за позиција број 2 во Суперлигата

КК Работнички успеа да ја оправда фаворитската улога против Фени, и во Кавадарци против домаќинот Фени Индустри (71:89). Со оваа победа, Работнички и дефинитивно ја завршува Суперлигата на втората позиција на табелата. Гостите денеска фуриозно тргнаа уште во првата четвртина, добивајки...


totalTV
Suzuki Swift