34 C
Skopje
Tuesday, June 27, 2017
КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Продолжува доминацијата на МЗТ: Карпош Соколи не успеаја да ја однесат титулата од Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја одбранија титула во домашното првенство, откако вечерва, во фантастичен меч со драматичен финиш, го совладаа Карпош Соколи (86:82) во „мајсторката“ од навистина возбудливото плеј-оф финале. Ова е шести триумф на „Штрковите“ во македонскиот шампионат во...

МКФ делегира судии од Турција за мајсторката помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи!

Македонската кошаркарска федерација донесе одлука да делегира судии од Турција за мајсторката која ќе одлучува за шампионската титула во Македонија помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи. Ова е потврдено и на официјалниот сајт на МКФ, а одлучувачкиот меч за титулата...

Карпош го доби МЗТ (2:2) – ќе одлучува „мајсторката“

Карпош Соколи со вечерашната победа против МЗТ Скопје во „СЦ Јане Сандански“ (86:78), успеа да издејствува нова решавачка средба, или мајсторка, околу тоа кој ќе биде нов шампион во кошаркарска Македонија. Натпреварот во првата четвртина беше прилично изедначен, а на...

Другарите на Антиќ во првите пет секунди со брутална акција и поени (видео)

Финалето во Евролигата вечерва сигурно дека ќе биде пеколно, а главните улоги ги имаат Фенербахче и Олимпијакос, кои вчера ги совладаа екипите на Реал Мадрид и ЦСКА Москва. На почетокот од натпреварот, на домаќините Фенербахче им беа потребни само 5...

Преписка меѓу финалистите: Карпош Соколи ги нападна судиите, МЗТ Скопје порача да си гледаат...

Се зоврива атмосферата пред утрешниот четврти натпревар од финалната серија во македонскиот плеј оф. Синоќа во СЦ "Јане Сандански" имаше многу тензија, неколку пати во вербална преписка влегоа претставниците на двата клуба, но не дојде до поголем инцидент. Денеска, и...

МЗТ Скопје води во плеј-оф серијата против Карпош Соколи

МЗТ Скопје вечерва оствари триумф против Карпош Соколи во финалната серија (86:80), и обезбеди водство од 2:1 по првите три меча. Аеродромци сега се наоѓаат на една победа од одбрана на титулата, но сигурно дека денешниот меч не им беше...

МЗТ против Карпош Соколи вечерва брка водство во финалето од плеј-офот

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва ќе го пречекаат тимот на Карпош Соколи (19:00 часот) во третиот меч од финалето во плеј-офот, во обид да дојдат до ново водство односно да дојдат на чекор од освојувањето на нова титула. Моменталниот резултат...

Најдобриот играч во Лигата на шампионите стана Македонец!

Кошаркарот на турски Банвит Џордан Тиодор доби македонско државјанство, односно пасош од нашата земја, јавува Дејвид Пик. Тиодор беше МВП во ФИБА Лигата на шампоните и секако дека ќе биде еден од најбараните играчи на европскиот пазар. Тој инаку е...

Ќе биде интересно: Карпош Соколи со уверлива победа изедначи против МЗТ Скопје

Карпош Соколи успеа со убедлив резултат (104:93) да го победи МЗТ Скопје во вториот натпревар од финалната серија, и да изедначи во серијата на 1:1. МЗТ Скопје на крајот можеше да загуби и со поголема разлика, но таа се стори...

Драма и неизвесност до самиот крај: МЗТ поведе во финалната серија против Карпош Соколи

МЗТ Скопје поведе со 1:0 во финалната серија против Карпош Соколи. Кошаркарите од таборот на актуелниот шампион во домашното првенство ја отворија финалната серија со триумф над градскиот ривал против кој славеа веќе двапати оваа сезона во рамките на Суперлигата....