16 C
Skopje
Monday, September 25, 2017
КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КК Кожув со тешка победа на гостувањето во Охрид

Нешто потешко од очекувањата, КК Кожув од Гевгелија вечерва славеше на гостувањето кај Охрид со резултат 86:80. Оваа победа за гевгеличани претставува трета во низа во првенството, и сигурно дека не очекуваа таков отпор од отпишаниот Охрид на оваа средба. Гевгеличани...

Работнички го демолираше Пелистер

Екипата на Работнички дојде до рутинирана победа во кошаркарскиот шампионат на Македонија, откако на гостински терен, лесно и убедливо славеа над Пелистер со 95:60. Натпреварот се одигра во „Јасмин“ во Кавадарци, а тоа очигледно не им одговараше на битолчани, кои...

Соколи пристигнуваат до првиот трофеј во Купот на Македонија

Вечерва во салата „Јасмин“ во Кавадарци, екипата на Карпош Соколи славеше над домаќинот Фени Индустри со 80:69, во рамки на финалето од Купот на Македонија. Скопскиот тим со доминантна игра во текот на целиот натпревар успеа да дојде до својот...

“Црвено-црна” доминација: Вардар го освои женскиот Куп на Македонија

Екипата на Вардар е годинашен победник во кошаркарскиот Куп на Македонија во женска конкуренција. Во денешното финале, "црвено-црните" го совладаа актуелниот првак Бадел со 69-65 и за првпат во својата историја го освоија пехарот во ова натпреварување. Триумфот е сосема...

Ден за одлука во Купот на Македонија: Фени по третиот, Карпош Соколи по првиот...

Вечерва од 19 часот почнува големото финале во кошаркарскиот Куп на Македонија. На општо изненадување, во него ќе играат Карпош Соколи и Фени Индустри иако сите очекуваа на местото на кавадаречкиот тим да биде МЗТ Скопје Аеродром. Фени синоќа го...

Сензација во Купот: Фени пред своја публика го елиминира МЗТ Скопје

Иако МЗТ Скопје беше фаворит на вечерашната полуфинална средба од Купот на Македонија против домаќинот Фени Индустри, сепак на крајот, исходот беше нешто поразличен. МЗТ Скопје беше поразен со 80:79, во доста неизвесен финиш, па домаќинот Фени си закажа финале...

Работнички немаше сили: Карпош Соколи до второто финале во Купот на Македонија

Екипата на Карпош Соколи втора година по ред обезбедува пласман во финалето од Купот на Македонија, откако учесникот во АБА лигата вечерва го совлада тимот на Работнички со 92:78. Во најинтересниот натпревар на завршниот турнир од Лимак Купот на Македонија...

Финалето во Купот на Македонија обезбедено за Вардар и Бадел

Во утрешното финале во рамки на Купот на Македонија жени, силите ќе си ги одмерат Вардар и Бадел. За таа цел, попладнево тие остварија триумфи над Пелистер, односно Кожувчанка. Во рамките на првото полуфинале, Бадел без никакви проблеми ја доби...

МЗТ Скопје очекувано го елиминираше Кожув од Купот на Македонија

Кошаркарите на МЗТ Скопје, рутински ја одработија вечерва победата против КК Кожув во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци (83:72), со што обезбедија пласман во полуфиналето, против домаќинот Фени Индустри. Од друга страна, Работнички си закажа полуфинален дуел со Карпош Соколи. На...

Работнички го елиминира Куманово. па си закажа дуел со Карпош Соколи

КК Работнички е третиот полуфиналист во Купот на Македонија, откако избраниците на Марин Докузовски вечерва славеа во натпреварот против екипата на Куманово (87:81). Во доста интересен натпревар, победата ја изработија „Центарци“, кои на некој начин им се одмаздија на Куманово...