КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Убедлив пораз на македонските кошаркари од Бугарија

Македонската машка кошаркарска репрезентација загуби со 96:74 во втората контрола со селекцијата на Бугарија која се одигра ова попладне во Ботевград. Селекторот Јорданчо Давитков не го имаше на располагање целиот состав, овој пат отсуствуваше и Војдан Стојановски, но затоа се...

Темс го напушти МЗТ Скопје и веднаш си најде нов ангажман

Американскиот кошаркар Ксавиер Темс, замина од таборот на МЗТ Скопје, откако вчера беше потврдено од страна на клубот од Аеродром, дека е потпишан спогодбен раскин на договорот. Бекот и покрај тоа што имаше двегодишен договор со „штрковите“, веднаш по завршување...

Сефолоша се „омрси“, но Антиќ извиси за обештетување од судот во Њујорк

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој во минатото настапуваше за екипата на Атланта во НБА лигата, дефинитивно нема да добие никакво обештетување за добро познатиот инцидент кој го имаше со полицијата во Њујорк. Информацијата ја потврди тамошниот суд. Антиќ додека настапуваше...

МЗТ Скопје донесе млад и перспективен плејмејкер од Америка

Пред почетокот на новата сезона, актулениот шампион во Македонија, МЗТ Скопје, ангажираше квалитетно засилување, во јатото на „штрковите“ доаѓа Американецот Ерик Гарсија. 22 годишниот Ерик Гарсија е доскорашен играч на Вофрд, универзитетска екипа од НЦАА лигата, а со МЗТ Скопје...

КК Куманово ангажираше двајца нови кошаркари

КК Куманово денеска потврди дека се засили за претстојната натпреварувачка сезона со двајца кошаркари од странство. Станува збор за словенскиот кошаркар Роберт Абрамовиќ, кој минатата сезона на кратко беше и член на Кожув Гевгелија, а второто засилување доаѓа од Тирана,...

Стојановски заслужено МВП на турнирот „Трофеј Македонија“

Капитенот на кошаркарската репрезентација, Војдан Стојановски, е избран за најкорисен играч на турнирот „Трофеј Македонија“, кој се одржуваше во Скопје. Од три одиграни натпревари, Македонија имаше максимални три победи, а Војдан беше лидерот на нашата репрезентација. Кошаркарите во дуелите беа...

Кошаркарите го освоија “Трофеј Македонија“

Три победи во три натпреври за нашата А машка кошаркарска селекција на меѓународниот турнир “Трофеј Македонија“ кој од четвртокот до денеска се одржуваше во Скопје. Последната беше остварена вечерва над Босна и Херцеговина од 71:67.  Ова беше меч меѓу двете...

Заморот не дозволи нов неуспех: Падна Холандија за втора победа во „Трофеј Македонија“

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја запиша втората победа во „Трофеј Македонија“, откако вечерва ја совладавме селекцијата на Холандија со 78:72. Првата четвртина ја доби нашата репрезентација (20:9, додека во втората Холандија беше подобра со 19:21, со што Македонија со +9...

Комшиите ни удрија шамар: Македонија прокоцка добиена победа против Косово

Младите кошаркари на Македонија прокоцкаа скоро добиен натпревар на младинското ЕП кое се одржува во Романија. Косово ја совлада Македонија со 66:64, иако нашите млади кошаркари во одредени моменти од натпреварот имаа и двоцифрена предност. Првата четвртина скоро да беше совршена...

Неефикасно, но победнички: Македонија подобра од Португалија

Иако не беше ефикасен натпревар, сепак беше победнички за репрезентацијата на Македонија на „Трофеј Македонија“ вечерва. Македонија го доби натпреварот од „Трофеј Македонија“ против селекцијата на Португалија со 52:47, што е одлична вест и чекор напред за колективот на Македонија,...

Suzuki Swift