8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Новиот тренер на МЗТ со порака до играчите: Против Игокеа да играме како „командоси“

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на денешното гостување кај Игокеа (17 часот) ќе се обидат да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, а со тоа и да го потврдат убедливиот триумф против ФМП минатиот викенд, кој дефинитивно...

“Соколите” не се посрамија во Белград: Циркуски финти на Пери против Партизан (ВИДЕО)

Карпош Соколи одигра еден од своите најдобри натпревари на гостувањата оваа сезона и до крајот не му се предаде на големиот фаворит Партизан. Освен што загубија со само четири поени разлика, играчите на македонскиот тим на моменти и им "продаваа"...

Кожув го доби Фени во македонското дерби во БИБЛ

Вечерашната средба од БИБЛ лигата помеѓу КК Кожув и Фени индустри, им припадна на домаќините, кои по доминантна игра, победија со 89:73. Гевгелиската екипа игра далеку подобро оваа година, за разлика од тоа како изгледаа претходно на теренот. Кожув полека...

Кожув го почитува посилниот, но со право ја прашува МКФ: За кого се игра...

Кожув од Гевгелија има одредени дилеми поврзани со нивниот последен натпревар на домашен терен, кога гостин им беше МЗТ Скопје, тим кој ќе конкурира за шампионската титула сезонава. Гевгеличани сезонава се без главниот спонзор „Ноел“, но и покрај тоа, со...

Драма на македонски начин: Карпош Соколи му се одмазди на МЗТ Скопје

Екипата на Карпош Соколи ја оствари седмата победа во АБА лигата откако вечерва во македонското дерби славеше против МЗТ Скопје со 77-74. Натпреварот не беше толку квалитетен, но барем не изостана драматиката бидејќи победникот се решаваше во последните моменти. Двете...

Карпош Соколи „грмна“ против БИБЛ: Со украдените пари од нас, да ги платите македонските...

Револтирани од односот на БИБЛ, челниците на Карпош Соколи денеска излегоа со официјално соопштение во врска со последниот скандал во регионалното натпреварување. Како што е познато, Карпош Соколи ја напушти БИБЛ лигата откако претходно доби драконска казна за неколку наводни...

Сензација во Купот: Фени пред своја публика го елиминира МЗТ Скопје

Иако МЗТ Скопје беше фаворит на вечерашната полуфинална средба од Купот на Македонија против домаќинот Фени Индустри, сепак на крајот, исходот беше нешто поразличен. МЗТ Скопје беше поразен со 80:79, во доста неизвесен финиш, па домаќинот Фени си закажа финале...

Цело е кога има се: Давитков ги „прибра“ кај себе Малинков и Јончевски

Тренерите Љупчо Малинков и Александар Јончевски, од денеска се дел од стручниот штаб на кошаркарската репрезентација, предводена од легендата на македонската кошарка, Јорданчо Давитков. Пред неколку дена Давитков беше потврден како нов селектор на Македонија, а од денеска му се...

Работнички го демолираше Пелистер

Екипата на Работнички дојде до рутинирана победа во кошаркарскиот шампионат на Македонија, откако на гостински терен, лесно и убедливо славеа над Пелистер со 95:60. Натпреварот се одигра во „Јасмин“ во Кавадарци, а тоа очигледно не им одговараше на битолчани, кои...

Македонија добива нова кошаркарска ѕвезда: Ненад Димитријевиќ ја воодушеви Шпанија во триумфот на Хувентуд

Mладиот македонски кошаркар Ненад Димитријевиќ одигра фантастичен натпревар за својот Хувентуд во триумфот над Морабанк Андора во рамките на шпанскиот шампионат. Хувентуд дојде до значајна победа од 74:59, а нашиот Димитријевиќ го привлече вниманието на шпанската кошаркарска јавност со својот...