-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Генерална проба пред кам-бекот: Синовите на Перо Антиќ го нападнаа Богдановиќ (ВИДЕО)

  Српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ подолго време е надвор од тимот на Фенербахче поради повреда. Деновиве се подготвува за кам-бек, а генералната проба ја имаше со синовите на Перо Антиќ. Двајцата добро го намачија Србинот кој не знаеше од која страна...

“Соколите” не се посрамија во Белград: Циркуски финти на Пери против Партизан (ВИДЕО)

Карпош Соколи одигра еден од своите најдобри натпревари на гостувањата оваа сезона и до крајот не му се предаде на големиот фаворит Партизан. Освен што загубија со само четири поени разлика, играчите на македонскиот тим на моменти и им "продаваа"...

Кошаркарите против Косово на големиот празник Илинден

Кошаркарската репрезентација на Македонија, на големиот државен празник Илинден, на 2ри август, ги стартува натпреварите во претквалификаците за Светско првенство во 2019 година, кое ќе се игра во Кина. Првиот опонент на нашата репрезентација ќе биде репрезентацијата на Косово, против...

Македонска кошаркарска мизерија: Нашите клубови на дното на АБА лигата (ФОТО)

Иако сезонава, за првпат во македонската клупска историја, имаме два претставници во АБА лигата, очигледно немаме многу причини за задоволство. По првото коло од вториот дел во регионалното натпреварување (14. коло), токму двата наши клуба се наоѓаат на последните две...

Куманово му нанесе пораз на Работнички, кои од готово си направија вересија

Куманово вечерва на домашен терен, од загубен натпревар, успеа да го победи Работнички со 86:83, во рамките на натпреварите од 8. коло во домашното првенство. Почетокот беше изедначен, водството се менуваше во корист на двете страни, а предност по првите...

Стигнува сериозна конкуренција за Антиќ: Фенербахче го донесе првиот пик во НБА од 2013...

Неполни десетина часа откако загуби на гостувањето кај Црвена Звезда, Фенербахче го објави трансферот на една од најголемите ѕвезди кои доаѓаат во европската кошарка. Станува збор за првиот пик на НБА драфтот од 2013 година Ентони Бенет кој требаше да...

Работнички го демолираше Пелистер

Стартуваше и шестото коло од домашното кошаркарско првенство вечерва на натпреварот помеѓу Работнички и Пелистер. Екипата од „Градски парк“ беше апсолутен фаворит на овој натпревар и ја оправда таа улога. Работнички заслужено и очекувано славеше со 90:53 во доста нерамноправен...

Новиот тренер на МЗТ со порака до играчите: Против Игокеа да играме како „командоси“

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на денешното гостување кај Игокеа (17 часот) ќе се обидат да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, а со тоа и да го потврдат убедливиот триумф против ФМП минатиот викенд, кој дефинитивно...

Ништо не се менува: Наумоски остана прв човек на МКФ

Поранешниот репрезентативец Петар Наумоски останува претседател на Македонската кошаркарска репрезентација откако денеска доби поддршка и понатаму да биде прв човек. На денешното Вонредно собрание, по многу перипетии, Наумоски доби 18 од можните 28 гласа и во иднина ќе ја продолжи...

Работнички се коцкаше против Кожув, но победи за влакно

Иако очекуваа дека за нив ова ќе биде лесен натпревар, сепак Работнички во „градски парк“ доста се помачи за да го победат тврдиот костен КК Кожув, кој загуби минимално (81:80). Ова е четврта победа сезонава за Марин Докузовски и центарци,...

Stobiranka gif 300X250