ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Нема лек за агонијата на МЗТ: „Фемили“ не се доволни за да се победи...

Македонскиот кошаркарски претставник во АБА лигата, МЗТ Скопје, продолжува да ниже порази во јадранското кошаркарско друштво, прв по назначувањето на новиот тренер Жељко Лукајиќ. МЗТ беше поразен на домашен терен од црногорски Морнар со 72:69, а не помогнаа ниту новиот...

ФОТО: Антиќ има големо срце – по мечот со Ефес пред „Пионир“ се дружеше...

Српскиот шампион Црвена Звезда предводена од нашиот Перо Антиќ забележа уште една победа во Евролига. Вчера во преполниот „Пионир“ беше декласиран турски Анадолу Ефес со резултат од 100-81. Антиќ вчера на теренот помина само 13 минути за кои што постигна...

Перо Антиќ и Црвена Звезда се вклучија во акцијата за малиот Јане Велковски

Малиот херој Јане Велковски, за кого Македонија и светот разбраа по европскиот Суперкуп во Скопје и понатаму добива поддршка од големите спортски ѕвезди и клубови од Македонија и пошироко. По поканата од големата ѕвезда на Манчестер Јунајтед Пол Погба, да...

Крај: Тодоров не е повеќе тренер на МЗТ Скопје

Александар Тодоров повеќе не е прв тренер на екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако управата на клубот вечерва ја прифати неговата оставка. Клупските челници со досегашниот стратег имаа долг разговор во обид да се најде вистински начин за излез од...

Кој ќе биде новиот тренер на МЗТ Скопје? Пипан, Мулаомеровиќ, Димитријевиќ и селекторот Давитков...

По вчерашниот пораз во вечното дерби од екипата на Работнички, стратегот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров најави дека ќе си замине од „Јане Сандански“. Според информациите, Тодоров уште вчера по натпреварот поднел оставка, за која ќе се одлучува во текот...

Давитков по отказот: Клубови имало многу и ќе има, но Македонија е ЕДНА!

Јорданчо Давитков по пат на социјалните мрежи се огласи по отказот од тимот на Банијас клуб од Абу Даби. Нашиот актуелен селектор притоа истакна дека да може да бира, повторно би го одбрал истото, а тоа е Македонија која за...

Селекторот Давитков поради Македонија доби раскин на договорт со клубот

Јорданчо Давитков, селекторот на македонската кошаркарска репрезентација соопшти дека повеќе нема клуб. Нашиот стратег се огласи по пат на социјалните мрежи и откри дека добил отказ од екипата на Банијас. Причините за ова се тоа што тој бил да ја...

Работнички слави голема победа – Центарци среде Аеродром го совладаа МЗТ Скопје

Екипата на Работнички во рамки на 8. коло во Првата кошаркарска лига на Македонија, во вечното дерби славеа победа на гостински терен против актуелниот шампион МЗТ Скопје со резултат од 71-78. Мечот како и што беше очекувано го одбележа израмнете...

(ФОТО) Аеродромци: Можеше да бидеш легенда, ама ќе останеш п*чка бедна

Пред неколку моменти започна вечното дерби во македонската кошарка помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Работнички. Салата СЦ „Јане Сандански“ е далеку од исполнета, а на трибините организирано присутни се само гостинските навивачи, „Сити Парк Бојс“. „Фемил Аеродром“ своето враќање го...

Скопје се буди, Аеродром ќе „гори“: МЗТ го пречекува Работнички во „Вечното дерби“!

Вечерва на програмата е уште едно вечно кошаркарско дерби на Македонија, она помеѓу старите градски ривали МЗТ Скопје и Работнички. СЦ „Јане Сандански“ ќе гори, иако навивачите на домашната екипа, популарните „Фемили Аеродром“ нема да присуствуваат на натпреварот поради бојкотот...

Suzuki Swift