18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Проблеми за европскиот првак: ЦСКА без најдобриот играч ќе ја брани титулата во Евролигата?

Најдобриот играч на ЦСКА, Милош Теодосиќ најверојатно ќе го пропушти завршниот турнир од Евролигата кој се игра идниот викенд во Истанбул. Информациите се дека српскиот репрезентативец е повреден и не тренирал од крајот на серијата против Басконија во четвртфиналето. Дури,...

Олимпијакос повторно во Ф4 – Спанулис режираше маестрална асистенција (Видео)

Со вечерашната победа над Анадолу Ефес во Атина (87:78), екипата на Олимпијакос си обезбеди карта во големиот Фајнал-фор во Евролигата. Пирејците повторно се меѓу најдобрите четири европски екипи, а веќе во полуфиналето, доаѓаат на мегдан со силната ЦСКА Москва, која...

Кралевите на мегдан со Антиќ и Фенербахче на Ф4 во Евролигата

Реал Мадрид вечерва оствари трета победа над Дарушафака (78:89), и се пласираше на Фајналфорот во Евролигата, каде сега ги чека дуел со Фенербахче и Перо Антиќ. Кралевите беа доминантни во четвртиот натпревар, тие вечерва ги добија првите 3 четвртини, со...

Митев и Филиповски го однесоа Банвит до финале од ФИБА ЛШ натпреварувањето

Екипата на Банвит која е предводена од Сашо Филиповски и Боби Митев, успеа да се пласира во финале од редизајнираното натпреварување на ФИБА ЛШ. Тие вечерва во директен дуел за финале, го совладаа составот на Монако со резултат 83:74, а...

Газдата на ПАО им дал бизарна казна на кошаркарите по елиминацијата од Фенербахче

Сопственикот на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулис, на бизарен начин ги казнил своите кошаркари, по поразот и елиминацијата од Евролигата, од страна на Фенербахче со 3:0. Панатинаикос едноставно немаше решение, а и квалитет да се надигрува со Фенербахче, па заредија три порази...

Навивачко лудило во Истанбул: Мелих водеше, цела арена и играчите на Фенер го следеа...

Екипата на Фенербахче прва го завери учеството на завршниот турнир од Евролигата откако синоќа на домашен терен го совлада Панатинаикос за вкупни 3-0 во серијата. Со оглед на амбициите на клубот и тоа што фајнал-форот се игра во Истанбул, јасна...

„Армијата“ има свои адути: Судиите уште синоќа ја однесоа ЦСКА на фајнал-фор (ВИДЕО)

ЦСКА Москва е вториот патник на завршниот турнир од Евролигата откако синоќа, во третиот меч, ја совлада Басконија во Виторија со 90-88 за 3-0 во серијата. Трите натпревари, ЦСКА ги доби со вкупно 12 поени разлика што најдобро ја покажува...

Гардата на Обрадовиќ повторно се избори за Фајнал-фор во Евролигата

Фенербахче повторно се избори за пласман на Фајналфор во Евролигата, тие вечерва по трет пат во серијата го победија Панатинаикос, во Истанбул (79:61), и се пласираа во полуфиналето. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ имаше мала минутажа, и за жал не успеа...

Дарушафака го шокира Реал Мадрид, Фернандез имаше „монструозна“ блокада (Видео)

Откако претходно Анадолу Ефес избори победа на тешкото гостување во Пиреа кај Олимпијакос, гостинска победа оствари и Дарушафака, која направи сензациона, победувајки го Реал Мадрид со 80:84. Ова е втор натпревар, а турскиот претставник во Евролигата изедначи на 1:1 во...

Драмата во Пиреа за Анадолу Ефес – Турците направија брејк против Олимпијакос

Максимална драма во Атина вечерва, и победа на гостите од Турција, Анадолу Ефес славеше со 73:71, против Олимпијакос на Пиреа. Анадолу Ефес во вистински момент направи врејк и изедначи на 1:1 во четвртфиналето, а сега следуваат два врзани меча во...