11 C
Skopje
Tuesday, October 17, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Пирова победа на Карпош Соколи во Естонија

Карпош Соколи успеа да победи на гостувањето кај Калев со 81:78, но тоа секако не беше доволно за да се врати негативата од Скопје пред неколку дена. Соколите својата шанса си ја прокоцкаа на домашен терен, кога загубија со резултат...

Цела Пиреа „грмеше“ за Дуда Ивковиќ: Перо Антиќ беше дел од спектаклот (Видео)

Олимпијакос и екипата наречена „Ѕвездите на Душан Ивковиќ“ вечерва играа во чест на големиот тренер Душан Дуда Ивковиќ. Во составот на Олимпијакос играа сите големи ѕвезди, вклучително и Спанулис и Принтезис, додека за „Ѕвездите на Дуда“ присутни беа Богдановиќ, Марјановиќ,...

Крајно емотивно: Драгиќ го доби дресот на Дражен Петровиќ, солзите беа присутни (Фото)

Ден откако кошаркарите на Словенија се вратија во својата татковина со злато на себе, Горан Драгиќ имаше неверојатен момент кој долго ќе го памети. Тој најави дека се повлекува од дресот на репрезентацијата, бидејки смета дека ова е вистинскиот момент,...

Злато, па солзи за Словенија: По Драгиќ, заминува и „капетанот“ на златниот брод!

Како што стојат работите за Словенците, нивниот тим кој освои европско злато на европското првенство во Турција, ќе се распадне. Најкорисниот играч на првенството Горан Драгиќ реши да се повлече, а откако ја освоија титулата, дојде информација дека репрезентацијата ја...

Ужасната последна четвртина му донесе пораз на Карпош Соколи против Калев Крамо

Турбулентната и неконстантна игра на Карпош Соколи, резултираше со пораз од Калев Крамо на првиот меч на европската сцена (79:87). Карпош Соколи ќе патува на гостувањето во Естонија со -8 во првиот меч од квалификациите во ФИБА. Гостите подобро ги отворија...

Жестока српска провокација кон Хрватите: Ќе бидете шампиони во кошарка кога…

Помошникот во стручниот штаб на српската кошаркарска репрезентација Мирослав Николиќ жестоко ги испровоцира Хрватите по завршувањето на Европското првенство. Медиумите во Хрватска беа отворено на страната на Словенија во големото финале, не криеја дека им е мило што нивните западни...

Драгиќ беше „демон“ за Србија – неговата статистика беше страшна во финалето (Видео)

Фантастичен, сега веќе екс кошаркарски репрезентативец на Словенија, Горан Драгиќ, ноќеска во „Синан Ердем Арена“ во Истанбул ја одведе својата ергела кон европско злато. Ја победија Србија во финале со 93:85, а Драгиќ беше еден од играчите кои го одбележаа...

(Видео) Словенците го слават историскиот успех: Лудница на улиците на Љубљана

Репрезентацијата на Словенија синоќа, за прв пат во историјата, стана европски првак во кошарка. Словенците во финалето во Истанбул имаа огромна поддршка од речиси 6.000 навивачи, а по натпреварот, славјето започна на улиците на Љубљана, но и останатите словенечки градови. Словенија...

Игор Кокошков: Вечниот помошник со НБА искуство кој ја покори Европа со тотален аутсајдер

Словенија на сензационален начин успеа да ја освои европската титула. Не само што никој не очекуваше тие да дојдат ни до четвртфиналето, тие до титулата дојдоа без ниту еден пораз! А притоа, за титулата мораа да ги совладаат двете...

Богдановиќ не можеше да ги задржи солзите: Криво ми е што немав сили кога...

Словенија дојде до сензационалната титула европски шампион, откако ја совлада Србија во финалето со 93:85. Најдобриот поединец кај „Орлите“, Богдан Богдановиќ, не можеше да ги сокрие солзите по поразот и во емотивен разговор со новинарите призна дека поразот му...