16 C
Skopje
Monday, September 25, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје се сели во Мурсија

Поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје, Даниел Кларк, својата кариера ќе ја продолжи во редовите на Мурсија, објави шпанскиот клуб на својот официјален веб сајт. Британскиот кошаркар ја раскина соработката со актуелниот македонски шампион на 1. март годинава. Репрезентативецот на Велика...

Димитријевиќ одличен во новата победа на Хувентуд

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ, учествуваше со 9 поени во новата победа на неговиот Хувентуд во шпанското првенство. Македонецот беше дел од победата, на теренот забележа 12 минути во кои беше максимално ефикасен и им помогна на своите да победат со...

“Баварците” предизвикаа скандал во Германија: Баерн обвинет за сексизам (ФОТО)

Кошаркарскиот тим на Баерн Минхен се соочува со обвиненија за сексизам поради една фотографија објавена на Твитер, а со која е најавен третиот натпревар од четвртфиналето на Еврокупот против Уникаха. Германците искористиле игра со зборови за да рекламираат еден од...

Барса понижена од ЦСКА во „Блауграна“ – Очајниот почеток за сигурен пораз

Барселона е декласирана во вечерашната пресметка против ЦСКА Москва во последниот меч од 24. коло во Евролигата. Каталонците се демолирани во „Блауграна“ пред своите гледачи од руската екипа со 61:85, а резултатот беше режиран уште во првата четвртина, кога Барселона...

Дарушфака го совлада ПАО и остана во игра за топ8 фазата во Евролигата

Екипата на Дарушфака вечерва пред својата публика во рамките на 24. коло од Евролигата, го совлада Панатинаикос со резултат 77:72, по што остана во игра за топ8 фазата. Првиот дел мина во цврста игра на двете екипи. Кај домаќинот се...

Антиќ и Фенербахче го исфрлија шампионот на Литванија од битката за топ8

Во првиот меч од 24. коло во Евролигата, Фенербахче успеа да слави на гостувањето кај Жалгирис со резултат 76:67, и на тој начин да го исфрли литванскиот шампион во битката за топ8 фазата. Иако ослабени со неиграњето на Костас Слукас,...

Одличниот Љуљ не беше доволен за Реал да избегне пораз од Гран Канарија

Кошаркарите на Реал Мадрид вечерва се неочекувано поразени на домашен терен од екипата на Гран Канарија. Реал се опушти на денешната средба и тоа веројатно ги чинеше победа против Гран Канарија. Гостите беа подобри со 93:81, во натпревар каде јасен...

Реал убедлив против Дарушфака, Љуљ експлодираше во 10 минути (Видео)

Реал Мадрид убедливо ја совлада екипата на Дарушфака со 101:83, во натпревар од рамките на Евролигата. Посебно расположен за игра вечерва во редовите на кралевите беше Серхио Љуљ, кој за една четвртина, експлодираше постигнувајки 19 поени. Претходно се одиграа и натпреварите...

Обрадовиќ и Фенер со „бункер“ во последната четвртина го добија Олимпијакос

Фенербахче и Олимпијакос одиграа доста возбудлив натпревар во „Улкер Арената“, и турската екипа го доби дербито против нашите јужни соседи со резултат 67:64, откако направија пресврт. Четата на Жељко Обрадовиќ на полувреме имаше +6 (40:34), но гостите одлично одиграа во...

Го постигна најлудиот кош, но не успеа да му се израдува (Видео)

Кошаркарите на Басконија вчера беа поразени од Реал Мадрид, во полуфиналето од шпанскиот куп со 103:99. Мечот беше одлучен по продолжение во кое подобро се снајде Реал Мадрид, но се ќе беше поразлично доколку кошаркарот на Басконија, Адам Ханг, успееше...