КОШАРКА / ЕВРОПА

Најинтересниот момент по финалето во Евролигата – Антиќ во главната улога (Видео)

Фенербахче конечно ја освои толку посакуваната титула во Евролигата, совладувајки го тимот на Олимпијакос ноќеска во Истанбул. По натпреварот на теренот имаше многу интересни детали, а еден од најинтересните беше она кога Перо Антиќ во улогата на бербер, го исшиша...

Фенербахче шампион во Евролигата – хет-трик за Перо Антиќ

Минатата сезона налетаа на ЦСКА Москва и немаа среќа да ја освојат европската круна, но оваа година, по елиминацијата на ЦСКА во полуфиналето, на Антиќ и другарите им се пружи неверојатна шанса за трофеј. Вечерва во финалето беше совладана екипата...

Фановите на Фенер подготвени за борба вечерва против Грците (Фото)

Од 20 00 часот вечерва започнува големото финале во Евролигата, помеѓу домаќинот Фенербахче, тим во кој настапува и македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој ја брка својата трета титула во ова натпреварување. Спортската сала во Истанбул е полна на два часа...

Очекуван епилог: Ѕвездата на Реал е МВП во Евролигата

Ѕвездата на Реал Мадрид, Серхио Љуљ е прогласен за најкорисен играч во Евролигата оваа сезона. Сосема очекувано ако се знае колку натпревари на Реал реши со своите кошеви, но и што значи за "кралскиот клуб" оваа сезона. Конечната статистика вели...

Соиграчот на Антиќ пред големото финале: Дајте да го убиеме Спанулис!

Грчкиот кошаркар Василис Спанулис во првите 30 минути од вчерашната полуфинална средба на неговиот Олимпијакос против актуелниот шампион во Евролигата, екипата на ЦСКА Москва, немаѓе постигнато поени, но затоа експлодираше во последната четвртина. Тој натпреварот го заврши со скромни 14...

Антиќ со Фенербахче ќе ја напаѓа европската круна против Олимпијакос

Фенербахче е вториот финалист во Евролигата, откако вечерва во доминантно издание го победија Реал Мадрид со 84:75. Натпреварот тргна фуриозно за избраниците на Жељко Обрадовиќ, кои првиот дел го добија со 21:13. Офанзивата на Фенербахче продолжи и во вторите 10...

Драмата во Истанбул за Олимпијакос – Евролигата ќе добие нов шампион

Олимпијакос успеа во драматичен натпревар одигран во Истанбул, да ја победи ЦСКА Москва, која е актуелен шампион во Евролигата и со 78:72, да си обезбеди финале сезонава. Неверојатен натпревар полн со пресврти, во кој на крајот можат да жалат ЦСКА...

(Видео) Крвави сцени од Истанбул: Турските хулигани ги нападнаа навивачите на Олимпијакос

Големи нереди се случија во Истанбул денеска, кога дојде до физичка пресметка помеѓу домашните навивачи и фановите на Олимпијакос кои пристигнаа на завршниот турнир во Евролигата. Најпрво дојде до повредување на двајца навивачи од Грција, а потоа бројот на лицата...

Големиот борец и повреден сака да игра во полуфиналето во одбрана на трофејот

Кошаркарот на ЦСКА Москва, Милош Теодосиќ, иако не е целосно подготвен за предизвиците кои ги носи Ф4 во Евролигата сезонава, тој сепак инсистира да игра во Истанбул. Поради повредата која го мачи веќе извесен период, тој не беше дел од...

Фенер си играше со Анкара – Со победа од +46 како загревање за Ф4...

Убедлива победа за Фенербахче во турската Супер лига, совладувајки ја екипата на Анкара со 101:55, во меч каде придонес имаше и Перо Антиќ. Ова беше како загревање за тимот на Жељко Обрадовиќ, пред претстојниот Ф4 во Евролигата, и тоа го...

Suzuki Swift