-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Стигнува сериозна конкуренција за Антиќ: Фенербахче го донесе првиот пик во НБА од 2013...

Неполни десетина часа откако загуби на гостувањето кај Црвена Звезда, Фенербахче го објави трансферот на една од најголемите ѕвезди кои доаѓаат во европската кошарка. Станува збор за првиот пик на НБА драфтот од 2013 година Ентони Бенет кој требаше да...

И во Италија има кретени: Навивачи на Сасари го истепаа Укиќ (ВИДЕО)

Љубителите на спортот во Италија важат за едни од наједуцираните во светот, но и таму можат да се најдат такви што знаат да ја уништат атмосферата и да се однесуваат крајно некултурно. Најдобра потврда за тоа дојде синоќа на мечот...

Реал Бетис не го искористи блескавото издание на Војдан Стојановски

Реал Бетис е повторно поразен во шпанското првенство, и покрај одличната партија на нашиот Војдан Стојановски. Капитенот на кошаркарската репрезентација на Македонија, денес запиша 17 поени во одлично издание, но тоа за жал за нив не беше доволно, Реал Бетис...

Пионир на нозе: Како фановите ги поздравија своите миленици по историскиот триумф над Реал?!...

Кралскиот клуб беше апсолутно надигран во салата „Александар Николиќ“ пред околу 1500 фанови на Црвена Звезда. Избраниците на Дејан Радонјиќ со лавовска битка, понесени од овациите на трибините издвоија неочекуван триумф, и тоа вторпат во само една година во српската...

МЗТ со наведнатa главa се враќа од гостувањето кај Гран Канарија

МЗТ Скопје се враќа дома со нов пораз од Еврокупот, овој пат загубија на гостувањето кај Лас Палмас, каде домаќинот беше поуспешен 87:75. Ова воедно беше простување на МЗТ од европската сцена за оваа сезона. Гран Канарија беше далеку по...

Огромен триумф: Стојановски и Бетис го урнаа Реал Мадрид

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Војдан Стојановски, заедно со неговите соиграчи од Бетис дојдоа до огромен триумф над европскиот кошаркарски гигант Реал Мадрид со 86:85. Реал Мадрид падна во Севиља пред играчите на Бетис и тоа со минимален пораз од...

Влез, обид за забивање, тројка…: Арда Туран почна кошаркарска кариера (ВИДЕО)

Арда Туран е трет стрелец во тимот на Барселона оваа сезона со 12 гола, но денеска покажа дека добро се снаоѓа и на кошаркарскиот терен. Турската мега ѕвезда беше специјален гостин на кошаркарскиот Ол стар во својата татковина, но доби...

Фенербахче со тешко извојувана победа против Армани – Антиќ со „минималец“ на теренот

Вицешампионот од Евролигата и тим во кој настапува Перо Антиќ, Фенербахче, вечерва во доста неизвесен и драма натпревар против Армани Милано, оствари нова победа во Евролигата. Потешко од очекувањата тимот на Жељко Обрадовиќ дојде до победа вечерва, Фенер славеше со...

Фенер загуби од Дарушфака, се случи и непријатен инцидент на теренот (видео)

Фенербахче го загуби вечерва големото дерби во Евролигата против тимот на Дарушфака со 64:71, во прилично жесток натпревар, полн со препукувања и искри на теренот. Пред овој натпревар, на хартија Фенербахче важеше за благ фаворит, но вечерва беа изненадени. Ова...

Навивачите го навредуваа, Обрадовиќ се налути на управата: Во Звезда повеќе немам пријатели (ВИДЕО)

Тренерот на Фенербахче, Жељко Обрадовиќ синоќа беше на удар на навивачите на Црвена Звезда на евролигашкиот натпревар. Осумкратниот европски првак постојано беше навредуван од домашната публика, на моменти и доста безобразно, па тоа не остана незабележано на прес конференцијата по...

Stobiranka gif 300X250