23 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Македонецот главен во Атина: Антиќ му удри шамар на Синглтон, па ги запали фановите...

Натпреварите помеѓу грчките и турски екипи во било кој спорт секогаш се интересни за следење, бидејки позната е нивната нетолеранција во навивањето. Вечерва Фенербахче во рамките на плеј-офот од Евролигата, гостува во Грција кај Панатинаикос, омразениот кошаркарски клуб на неговиот...

Антиќ ќе игра во најбогатиот клуб во историјата на европската кошарка

Поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ од идната сезона би можел да игра во најбогатиот клуб во историјата на европската кошарка. Не, не станува збор за трансфер, туку за нешто сосема друго. Турската компанија Догуш, која во моментов е спонзор на...

Иниеста ги шокира навивачите на Барса: “Хала Мадрид”! (ФОТО)

Навивачите на Барселона останаа зачудени откако синоќа на профилот на Андрес Иниеста на Твитер осамна исклучително чудна порака. "Одиме кон Атина, во Пиреја не чека тежок натпревар, но во игра е само победа. Хала Мадрид", 'напиша' Иниеста, а пораката е...

Турците не се смируваат: Навивачи на Галатасарај повторно позираа на гробот на убиениот фан...

Навивачи на Галатасарај оваа недела повторно ја вознемирија српската спортска јавност откако позираа на гробот на убиениот фан на Црвена Звезда, Марко Ивковиќ. Како што е познато, Ивковиќ беше убиен во ноември 2014 година токму од навивачи на Галатасарај во...

Трансфер бомба од Барселона: “Каталонците” ја капарисаа ѕвездата на Звезда

Два шока доживеаја навивачите на Црвена Звезда во текот на вчерашниот ден. Првиот беше оној несреќен пораз од Олимпијакос со кош во финишот од продолжението, а вториот стигна само неколку часа подоцна. Српските медиуми јавија дека еден од најдобрите кошаркари...

Македонија добива нова кошаркарска ѕвезда: Ненад Димитријевиќ ја воодушеви Шпанија во триумфот на Хувентуд

Mладиот македонски кошаркар Ненад Димитријевиќ одигра фантастичен натпревар за својот Хувентуд во триумфот над Морабанк Андора во рамките на шпанскиот шампионат. Хувентуд дојде до значајна победа од 74:59, а нашиот Димитријевиќ го привлече вниманието на шпанската кошаркарска јавност со својот...

Каде му се границите: Нова магија на Теодосиќ (ВИДЕО)

Српскиот репрезентативец Милош Теодосиќ направи нова магија за време на вчерашниот натпревар на неговиот тим ЦСКА со Барселона. Во финишот од мечот, кога победникот веќе беше решен, Теодосиќ ја збуни противничката одбрана со едно додавање зад грб по што неговиот...

Влез, обид за забивање, тројка…: Арда Туран почна кошаркарска кариера (ВИДЕО)

Арда Туран е трет стрелец во тимот на Барселона оваа сезона со 12 гола, но денеска покажа дека добро се снаоѓа и на кошаркарскиот терен. Турската мега ѕвезда беше специјален гостин на кошаркарскиот Ол стар во својата татковина, но доби...

Промени во Каталонија: Најдобриот турски тренер ја презема Барселона

Заедно со фудбалскиот, изгледа и кошаркарскиот тим на Барселона ќе претрпи измена на тренерската позиција на крајот од оваа сезона. Турските медиуми објавуваат дека најдобриот тренер од оваа земја Ергин Атаман е на прагот да ја преземе Барса како наследник...

Не го нервирајте Жељко: Обрадовиќ истепа свој кошаркар (ВИДЕО)

Најтрофејниот европски тренер Жељко Обрадовиќ уште еднаш го покажа својот незгоден темперамент. На вечерашниот натпревар на Фенербахче против Баликешир, српскиот стручњак се изнервира од играта на младиот Берк Угурлу. Иако 20-годишниот кошаркар беше најефикасен во својот тим со 11 поени,...