17 C
Skopje
Friday, April 28, 2017
КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Газдата на ПАО им дал бизарна казна на кошаркарите по елиминацијата од Фенербахче

Сопственикот на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулис, на бизарен начин ги казнил своите кошаркари, по поразот и елиминацијата од Евролигата, од страна на Фенербахче со 3:0. Панатинаикос едноставно немаше решение, а и квалитет да се надигрува со Фенербахче, па заредија три порази...

Навивачко лудило во Истанбул: Мелих водеше, цела арена и играчите на Фенер го следеа...

Екипата на Фенербахче прва го завери учеството на завршниот турнир од Евролигата откако синоќа на домашен терен го совлада Панатинаикос за вкупни 3-0 во серијата. Со оглед на амбициите на клубот и тоа што фајнал-форот се игра во Истанбул, јасна...

„Армијата“ има свои адути: Судиите уште синоќа ја однесоа ЦСКА на фајнал-фор (ВИДЕО)

ЦСКА Москва е вториот патник на завршниот турнир од Евролигата откако синоќа, во третиот меч, ја совлада Басконија во Виторија со 90-88 за 3-0 во серијата. Трите натпревари, ЦСКА ги доби со вкупно 12 поени разлика што најдобро ја покажува...

Гардата на Обрадовиќ повторно се избори за Фајнал-фор во Евролигата

Фенербахче повторно се избори за пласман на Фајналфор во Евролигата, тие вечерва по трет пат во серијата го победија Панатинаикос, во Истанбул (79:61), и се пласираа во полуфиналето. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ имаше мала минутажа, и за жал не успеа...

Дарушафака го шокира Реал Мадрид, Фернандез имаше „монструозна“ блокада (Видео)

Откако претходно Анадолу Ефес избори победа на тешкото гостување во Пиреа кај Олимпијакос, гостинска победа оствари и Дарушафака, која направи сензациона, победувајки го Реал Мадрид со 80:84. Ова е втор натпревар, а турскиот претставник во Евролигата изедначи на 1:1 во...

Драмата во Пиреа за Анадолу Ефес – Турците направија брејк против Олимпијакос

Максимална драма во Атина вечерва, и победа на гостите од Турција, Анадолу Ефес славеше со 73:71, против Олимпијакос на Пиреа. Анадолу Ефес во вистински момент направи врејк и изедначи на 1:1 во четвртфиналето, а сега следуваат два врзани меча во...

Антиќ го прокоментира несоодветниот однос на Панатинаикос во Евролигата

Со вечерашната победа во Атина кај ПАО, Фенербахче е на чекор до Ф4 сезонава во Евролигата, откако по втор пат славеше против грчкиот претставник, Панатинаикос. Избраниците на Жељко Обрадовиќ славеа со 80:75, во доста тензичен и прилично изедначен натпревар, каде...

На само чекор од Ф4: Антиќ и другарите повторно успешни во Атина

Тимот на Перо Антиќ е на само чекор од Ф4 и нова битка за европската титула, откако повторно славеа вечерва против Панатинаикос со 75:80, и веќе имаат предност од 2:0 во серијата средби со грчкиот состав. Изминатата година, Фенербахче несреќно...

Македонецот главен во Атина: Антиќ му удри шамар на Синглтон, па ги запали фановите...

Натпреварите помеѓу грчките и турски екипи во било кој спорт секогаш се интересни за следење, бидејки позната е нивната нетолеранција во навивањето. Вечерва Фенербахче во рамките на плеј-офот од Евролигата, гостува во Грција кај Панатинаикос, омразениот кошаркарски клуб на неговиот...

Фенербахче славеше против Панатанаикос: Турскиот гигант се поблиску до Ф4

Фенербахче на нашиот Перо Антиќ е се поблиску до пласман на Ф4 турнрот во Евролигата, откако вечерва славеше над Панатинаикос со 58:71. Турскиот гигант одигра фантастичен меч, особено одлична одбрана, оневозможувајќи го противникот достојно да им се спротивстави. Панатаикос сепак во...