КОШАРКА / БАЛКАН

Обрадовиќ ги потврди лошите вести за Србија пред почетокот на Евробаскетот

Еден од најдобрите европски кошаркари, Милош Теодосиќ, нема да настапи за селекцијат ана Србија на претстојниот Евробаскет. Популарниот Тео не може да биде максимално подготвен за натпреварите, пред се поради повредата која го мачи, а неговото отсуство од селекцијата го...

Сите мислат дека е „готов“, но тој се бори и не се предава –...

Трофејниот кошаркарски тренер и легенда на КК Партизан, кој е актуелен селектор на кошаркарите на БиХ, има здравствено проблеми, кои повторно го одалечуваат од тренерската работа. На Вујошевиќ му е констатирана гангрена, откако добил силни болки во пределот на ногата,...

ФИБА одлучи: Косово ќе плати ситно за свиркањето на македонската химна

Светската кошаркарска организација ја одреди казната за кошаркарската федерација на Косово за свирежите при интонирањето на македонската химна на натпреварот од претквалификациите во Приштина на 2. август. Неспортското однесување на навивачите на Косово на средбата со Македонија од минатата недела...

Работите излегоа од контрола на мечот Италија – Холандија (Видео)

Тоа требаше да биде само ревијална и пријателска средба, но за жал тоа не заврши во таков стил. Ѕвездата на селекцијата на Италија, кошаркарот Данило Галинари, ги загуби нервите и се конфронтираше со репрезентативецот на Холандија, Јит Коко, под кошевите. Холанѓанецот...

Обрадовиќ го засилува Фенербахче – Антиќ добива нов соиграч во тимот

Актуелниот шампион во Евролигата, тимот на Фенербахче, дополнително ќе се засили за претстојната сезона и предизвиците во Европа, каде ќе настојуваат да го одбранат тронот, што сигурно дека ќе биде тешка мисија. Обрадовиќ договори едно ново засилување за Фенербахче, станува...

Вујошевиќ беше бесен на мечот со Македонија – настрада и кошаркарот на БиХ (Видео)

Селекторот на репрезентацијата на БиХ, Душко Вујошевиќ, повторно се најде во центарот на вниманието на вчерашната средба против Македонија во Скопје. Тој беше исклучително нервозен на неколку негови кошаркари, па соодветно на тоа, реагираше во свој стил. Вујошевиќ му се нафрли...

Мајката на Дражен Петровиќ за поранешната девојка на својот син: Таа е монструм!

Мајката на легендарниот хрватски кошаркар Дражен Петровиќ, Бисерка жестоко ја нападна поранешната девојка на својот загинат син Клара Шаланци. Дражен Петровиќ загина во сообраќајна несреќа на 7 јуни 1993 година во Германија. Шаланци, тогашна кошаркарка, со својот автомобил го земала...

Понекогаш тажен е крајот: По шокот со ФМП, Џикиќ го напушти Партизан

Српскиот стратег и тренер на Партизан, Александар Џикиќ, ги напушта „црно-белите“ денеска, откако го раскинале спогодбено договорот двете страни, тоа денеска го потврди и Партизан. Извесно е дека овој стратег, кој пред извесен период ја водеше и селекцијата на Македонија,...

Гори Пиреа: ПАО го „крши“ Олимпијакос, на теренот хаос, во моментов прекин.. (Видео)

На вечното кошаркарско дерби во Грција помеѓу екипите на Панатинаикос и Олимпијакос е секогаш напнато и тензично, а вечерва е и драматично. Во моментот има прекин на натпреварот и тотална мешаница на терен, откако беа фрлени повеќе пиротехнички средства, петарди...

Времето лета – кошарката се уште го сеќава маестрото од Шибеник (ВИДЕО)

Годините минуваат, но историјата останува испишана. Пред точно 24 години европската, па и светска кошарка, го загуби талентираниот Дражен Петровиќ. Еден од најдобрите, а веројатно и најдобар кошаркар во Европа, пред кој стоеше голем успех и фантастична кариера, загина во...