8 C
Skopje
Wednesday, October 18, 2017
КОШАРКА / БАЛКАН

КОШАРКА / БАЛКАН

Понекогаш тажен е крајот: По шокот со ФМП, Џикиќ го напушти Партизан

Српскиот стратег и тренер на Партизан, Александар Џикиќ, ги напушта „црно-белите“ денеска, откако го раскинале спогодбено договорот двете страни, тоа денеска го потврди и Партизан. Извесно е дека овој стратег, кој пред извесен период ја водеше и селекцијата на Македонија,...

Мајката на Дражен Петровиќ за поранешната девојка на својот син: Таа е монструм!

Мајката на легендарниот хрватски кошаркар Дражен Петровиќ, Бисерка жестоко ја нападна поранешната девојка на својот загинат син Клара Шаланци. Дражен Петровиќ загина во сообраќајна несреќа на 7 јуни 1993 година во Германија. Шаланци, тогашна кошаркарка, со својот автомобил го земала...

Вујошевиќ пред промоција како селектор на БиХ?

Легендарниот српски тренер Душко Дуле Вујошевиќ, кој е моментално тренер на францускиот клуб Лимож, е пред промоција како нов селектор на Босна и Херцеговина. По иницијалните преговори, УО на кошаркарската федерација на БиХ, решила да избере нов селектор, и токму...

Карпош Соколи со низок лет во Црна Гора: Теодо убедливо победи

Карпош Соколи вечерва беше убедливо поразен на гостувањето во Црна Гора, каде загубија од домаќинот Теодо со резултат 98:81. Веројатно одличните игри на момците од Карпош Соколи, влијаеа на натпреварот од БИБЛ лигата, каде вечерва немаа игра за да остварат...

Тим кој ќе доминираше во кошарката: Перо Антиќ во идеалниот тим на СФРЈ според...

Еден од највлијателните европски и шпански спортски медиуми, мадридска „Марка“, посвети текст на поранешна Југославија како светска спортска сила, која доколку постоеше и денеска, ќе доминираше со светот. Прв спорт „на тапет“ беше кошарката, а првиот Македонец во НБА лигата,...

Нападот врз „Гробари“ прераскажан од навивач на Партизан

Приказната околу нападот на навивачите на Партизан во Загреб, доби свое продолжение. За дел од соседните медиуми, приказната ја прераскажа еден од навивачите на „Гробари“. „Често одиме на натпревари во Белград и Загреб, и никогаш сме немале проблеми. Сега дојдовме...

Работите излегоа од контрола на мечот Италија – Холандија (Видео)

Тоа требаше да биде само ревијална и пријателска средба, но за жал тоа не заврши во таков стил. Ѕвездата на селекцијата на Италија, кошаркарот Данило Галинари, ги загуби нервите и се конфронтираше со репрезентативецот на Холандија, Јит Коко, под кошевите. Холанѓанецот...

Црвена Звезда загуби во Каунас – Перо Антиќ беше еден од лидерите на Белграѓани

Перо Антиќ вечерва одигра добар натпревар со неговата Црвена Звезда во Каунас, Литванија, местото каде пред 6 години, Македонија го забележа најдобриот репрезентативен резултат во нашата историја, освојувањето на 4. место. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ постигна 17 поени за времето...

Кожув убедливо ја победи Сутјеска и ги задржи шансите за 1/4 финале во БИБЛ

Кожув од Гевгелија вечерва триумфираше по втор пат сезонава во БИБЛ лигата, овој пат нагости кај Сутјеска, која ни од далеку не беше достоен ривал за разиграните Гевгеличани (65:94). Ова беше последно коло од групната фаза во БИБЛ лигата, а...

Вујошевиќ беше бесен на мечот со Македонија – настрада и кошаркарот на БиХ (Видео)

Селекторот на репрезентацијата на БиХ, Душко Вујошевиќ, повторно се најде во центарот на вниманието на вчерашната средба против Македонија во Скопје. Тој беше исклучително нервозен на неколку негови кошаркари, па соодветно на тоа, реагираше во свој стил. Вујошевиќ му се нафрли...