-2 C
Skopje
Tuesday, January 17, 2017
КОШАРКА / БАЛКАН

КОШАРКА / БАЛКАН

На гости не им оди, но во Скопје прават ршум: Морнар падна пред Карпош...

Карпош Соколи со победа успева да ја заврши календарската година во АБА лигата, совладувајки го тимот на Морнар со 75:63. Морнар вечерва во Скопје немаше шанса против разиграниот Карпош Соколи, кој иако се уште нема победа на гостински терен, дома остварува...

Фени Индустри убедливо поразен на Косово кај Трепча

Кошаркарите на Фени индустри се поразени на гостувањето во Косово кај екипата на Трепча со резултат (72-54). Во рамките на седмото коло од БИБЛ лигата, македонската екипа ни од далеку не беше блиску до некое изненадување, а домашната екипа повеќе...

Црвена Звезда како казнена експедиција против МЗТ Скопје

Црвена Звезда сепак покажа класа со која располага во своите редови, МЗТ Скопје немаше шанси против овој тим од Белград. Гостите победија со 93:73. МЗТ Скопје тргна солидно во првите неколку минути, но како да се чекаше Ѕвезда да се...

Гевгеличани маестрални во Косово: Сигал Приштина поразена пред своите навивачи

Очигледно актуелниот шампион во БИБЛ Лигата, екипата на Сигал Приштина, не е повеќе онаа екипа од минатото, тие вечерва беа поразени на домашен терен од македонскиот претставник КК Кожув (65-92). Ова беше прв официјален натпревар за кошаркарите на Кожув во...

Триумфален крај на годината за Фени: Пеќ падна во Кавадарци

Фени Индустри го одигра својот последен меч оваа календарска година, и тоа го заврши триумфално, во БИБЛ лигата против екипата на Пеќ (90:88). Кавадарчани пред своја публика остварија нова победа, во рамките на 8. коло од БИБЛ натпреварувањето. Со оваа...

По убавите моменти, дојде разочарувањето: Куманово „падна“ во Приштина

По првите пет воведни победи во БИБЛ лигата, Куманово го изработи и првиот пораз во балканското натпреварување. Куманово вечерва загуби на гостувањето кај Сигал Приштина со резултат 79:67. Иако Куманово не одигра лош натпревар, сепак тоа не беше доволно за...

Карпош Соколи го победи Пеќ

Карпош Соколи оствари трета сезонска победа во БИБЛ лигата, вечерва го совладаа тимот на Пеќ од Косово со 82:75. Карпош Соколи одигра добар натпревар, и уште на полувреме се виде желбата за докажување и остварување уште една победа. На полувреме...

Stobiranka gif 300X250