23 C
Skopje
Wednesday, June 28, 2017
КОШАРКА / БАЛКАН

КОШАРКА / БАЛКАН

Мајката на Дражен Петровиќ за поранешната девојка на својот син: Таа е монструм!

Мајката на легендарниот хрватски кошаркар Дражен Петровиќ, Бисерка жестоко ја нападна поранешната девојка на својот загинат син Клара Шаланци. Дражен Петровиќ загина во сообраќајна несреќа на 7 јуни 1993 година во Германија. Шаланци, тогашна кошаркарка, со својот автомобил го земала...

Понекогаш тажен е крајот: По шокот со ФМП, Џикиќ го напушти Партизан

Српскиот стратег и тренер на Партизан, Александар Џикиќ, ги напушта „црно-белите“ денеска, откако го раскинале спогодбено договорот двете страни, тоа денеска го потврди и Партизан. Извесно е дека овој стратег, кој пред извесен период ја водеше и селекцијата на Македонија,...

Гори Пиреа: ПАО го „крши“ Олимпијакос, на теренот хаос, во моментов прекин.. (Видео)

На вечното кошаркарско дерби во Грција помеѓу екипите на Панатинаикос и Олимпијакос е секогаш напнато и тензично, а вечерва е и драматично. Во моментот има прекин на натпреварот и тотална мешаница на терен, откако беа фрлени повеќе пиротехнички средства, петарди...

Времето лета – кошарката се уште го сеќава маестрото од Шибеник (ВИДЕО)

Годините минуваат, но историјата останува испишана. Пред точно 24 години европската, па и светска кошарка, го загуби талентираниот Дражен Петровиќ. Еден од најдобрите, а веројатно и најдобар кошаркар во Европа, пред кој стоеше голем успех и фантастична кариера, загина во...

Фантастичното забивање на Фенербахче – и големиот фер плеј на трибини помеѓу навивачите (Фото+Видео)

Фенербахче пеколно ја стартуваше првата четвртина од вториот полуфинален меч од завршницата во Евролигата. Тимот на Жељко Обрадовиќ игра за финале против Реал, а првите 10 минути им се фантастични и веќе водат со 21:13. Но приказна на натпреварот е пријателството...

Готово е: Ѓорѓевиќ ја напушта српската репрезентација

Прославениот српски стручњак Александар Ѓорѓевиќ ја напушта селекторската позиција во својата репрезентација по овогодишното Европско првенство, тврди неговиот колега Светислав Пешиќ. Ѓорѓевиќ беше предводник на националниот тим од 2013 година и со него освои по еден сребрен медал на Европското...

По 25 години Дуда Ивковиќ открива: Југославија ќе го победеше „Дрим тимот“ со Џордан...

Легендарниот југословенски и српски тренер во опширно интервју зборуваше за некои од најинтересните детали од својата богата кариера, меѓу кои и плановите за како да го сруши легендарниот американски „Дрим тим“. Легендарниот тренер Душан Дуда Ивковиќ, во интервју за српски...

Навивачко лудило во Истанбул: Мелих водеше, цела арена и играчите на Фенер го следеа...

Екипата на Фенербахче прва го завери учеството на завршниот турнир од Евролигата откако синоќа на домашен терен го совлада Панатинаикос за вкупни 3-0 во серијата. Со оглед на амбициите на клубот и тоа што фајнал-форот се игра во Истанбул, јасна...

Земјотрес во Партизан: Ѓикиќ си оди, на негово место доаѓа играчката легенда

Поранешниот македонски кошаркарски селектор Александар Ѓикиќ ќе го напушти Партизан на крајот од актуелната сезона. Причина за тоа е кавгата со Новица Величковиќ на мечот од првото коло во Српската кошаркарска лига против Вршац. Капитенот е казнет поради тоа и...

Секогаш мора нешто да им пречи – ПАО се жали на судиите, но и...

Фенербахче води по првите два меча против Панатинаикос во елиминационата фаза од Евролигата, а Грците бараат било каква причина, да ги засенат резултатите на турскиот претставник. Но сега, не резултатите, туку за челниците на „детелинките“ им сметал ставот и однесувањето...