КОШАРКА / АБА ЛИГА

Забивањата на Клоф и Вркиќ во топ 10 од АБА првенството (Видео)

Кошаркарите на МЗТ Скопје и Карпош Соколи, Шарлон Клоф и Зоран Вркиќ, се најдоа во топ10 изборот за најдобри забивања во АБА лигата. Позицијата број 8 во ова рангирање е резервирана за Зоран Вркиќ од Карпош Соколи, и забивањето против...

Партизан најгледан во АБА лигата, МЗТ Скопје и Карпош Соколи при дното (ФОТО)

Екипата на Партизан повторно е најгледана екипа во АБА лигата кога станува збор за натпреварите на домашен терен во штотуку завршената сезона. Во салата "Александар Николиќ", белградскиот тим го гледале безмалку 66 илјади фанови што е просек од над 4.700...

Луда журка во пет наутро: Звезда во Белград ја прослави титулата од АБА лигата...

Екипата на Црвена Звезда направи хет-трик во АБА лигата откако синоќа славеше против Цедевита во третиот натпревар од овогодишната финална серија. Со оглед на тоа што вчерашниот меч се играше во Загреб, вистинската забава се случи по враќањето на кошаркарите...

Црвена Звезда е шампион во АБА: Црвено-белите по 3:0 лесно стигна до пиедесталот

Кошаркарите на Звезда трет пат во низа ја освоија шампионската титула во АБА лигата. Белградскиот состав славеше и во третиот меч од финалната серија против Цедевита со 77:61. Најефикасен во тимот на Звезда беше Томпсон со постигнати 14 поени. Оваа титула на...

Црвена Звезда поведе со 2:0 и е на само чекор од титула во АБА

Екипата на Црвена Звезда славеше и во вториот финален меч против Цедевита со резултат 84:73. Уште од самиот старт, Звезда влезе агресивно во мечот и првиот период оведоа со 29:18, додека на полувреме имаа двоцифрена предност од 23 поени. Во второто...

Црвена Звезда води со 1:0 во финалната серија во АБА лигата

Белградскиот тим славеше со 81:86 во првиот натпревар од финалната серија против Цедевита во рамки на АБА лигата. Цедевита одлично стартуваше и во еден момент создаде 15 поени позитива, но како доминуваше времето за хрватскиот состав натпреварот премина во резултатски...

Војна пред финалето од АБА лигата: Хрватите во жесток напад на Звезда

Хрватските медиуми ја почнаа војната пред почетокот на финалната серија од АБА лигата меѓу Цедевита и Црвена Звезда. Причина за нападот против српскиот првак е суспензијата што АБА лигата му ја изрече на тренерот на Цедевита, Вељко Мршиќ кој нема...

Црвена Звезда против Цедевита во финалето од АБА лигата

Белградскиот состав репризно ќе ја стартува битката за трофејот во АБА лигата против Цедевита, откако Црвена Звезда вечерва славеше против Будуќност убедливо 82:59. Контролата на резултатот во текот на целиот меч и припадна на Црвена Звезда со што очекува го...

Драма во „Пионир“ – Некогаш беше Кецман, денес тоа е Хечер (Видео)

Кошаркарот на Партизан Вилијам Хечер веќерва им ја украде победата на Цедевита со кош во последната секунда од драматичниот меч во „Пионир“. Партизан победи со 74:73, а најзаслужен на крајот се покажа Хечер, кој ги обнови сеќавањата против хрватската екипа,...

(Видео) Карпош Соколи и Андреј Настовски во Топ 10 моментите кои ја одбележаа годината...

По крајот на регуларниот дел во регионалното кошаркарско друштво, АБА лигата ги објави десетте највпечатливи моменти кои ја одбележаа оваа сезона. Место во оваа листа најдоа и македонскиот куп-освојувач и дебитант на Јадранот Карпош Соколи, како и младиот кошаркар на...