18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
КОШАРКА / АБА ЛИГА

КОШАРКА / АБА ЛИГА

Будуќност си поигра и го посрамоти МЗТ Скопје во АБА лигата

Црногорската екипа Будуќност му нанесе нов пораз на МЗТ Скопје, овој пат со резултат 92:61, со што ги остави МЗТ на само 8 победи сезонава во АБА. Поразот од Партизан за МЗТ се повтори, овој пат од друг противник. МЗТ...

МЗТ го избрка Даниел Кларк

Резултатите во АБА лигата придонесоа за да се расчистат некои работи во редовите на актуелниот македонски шампион. Поразите и борбата за опстанок во јадранското кошаркарско друштво резултираа со кратење на составот, односно заминување на оние кои не ја оправдаа довербата...

Лудница на Јадранот: АБА лигата го менува форматот поради ФИБА

По три сезони со класичен плеј-оф, од идната година АБА лигата најверојатно ќе го врати завршниот турнир, т.н. Фајнал фор. Вакво нешто најавуваат хрватските медиуми откако стана јасно дека регионалното натпреварување ќе мора повторно да го менува својот формат за...

Аеродромски сивило: МЗТ Скопје направи чекор назад кон дното во АБА

Иако вечерва императив беше победа во Скопје против Игокеа, МЗТ Скопје не успеа да издејствува победа пред празната сала во „СЦ Јане Сандански“. МЗТ Скопје загуби со 71:67. Следните два предизвици се гостувањето кај Будуќност, но и доаѓањето на Морнар...

АБА: Карпош Соколи имаше темпо за сензација, но на крајот капитулираа во Загреб

Карпош Соколи вечерва на гостувањето во Хрватска против Цедевита, беше поразен, иако сценариото и конечниот исход можеа да бидат поинакви. Македонскиот претставник во АБА лигата имаше водство скоро до крајот на третата четвртина, но потоа како да потклекнаа, или како...

Фијаско на „металците“ кај ФМП, кој броеше до 101

Тимот на ФМП вечерва го демонтира МЗТ Скопје, кој зад своето конто го запиша 15-от сезонски пораз во регионалното кошаркарско првенство со 101:82. МЗТ Скопје делуваше доста инфериорно кон ФМП, кој скоро цел натпревар го држеше под своја контрола, иако...

Да се заборави елиминацијата од Купот: МЗТ ослабен гостува кај ФМП

Стручниот штаб заедно со кошаркарите на МЗТ Скопје немаат премногу време за анализа на полуфиналната елиминација во Купот на Македонија по неочекуваниот пораз од Фени индустри, со оглед што уште вечерва продолжуваат со настапите во АБА-лигата и тоа на...

(Видео) Кошаркарот на МЗТ Скопје со еден од петте најатрактивни потези во АБА лигата

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Шарлон Клоф, одново си обезбеди место во изборот на најдобрите потези во АБА лигата. Бекот на „Штрковите“ повторно се најде меѓу петте најдобри, овојпат на петтото место за фантастичната игра во одбрана и блокадата на дуелот...

Карпош Соколи прегазен – Црвена Звезда се прошета низ Скопје

Тимот на Црвена Звезда вечерва се прошета на гостувањето во Скопје, тие беа убедливи и го совладаа Карпош Соколи со 98:61. Карпош Соколи немаше никаква шанса на овој натпревар, по серијата на 8 победи за Карпош Соколи, сега им следуваше...

Се отвори шанса за “соколите”: Звезда десеткувана доаѓа во Скопје

Актуелниот јадрански првак Црвена Звезда се соочува со многу проблеми пред утрешното гостување кај Карпош Соколи. Тренерот Дејан Радоњиќ денеска објави дека поради повреди не може да смета на двајца исклучително важни кошаркари Немања Дангубиќ и Милко Бјелица. Поради тоа,...