34 C
Skopje
Tuesday, June 27, 2017
КОШАРКА / АБА ЛИГА

КОШАРКА / АБА ЛИГА

Драма во „Пионир“ – Некогаш беше Кецман, денес тоа е Хечер (Видео)

Кошаркарот на Партизан Вилијам Хечер веќерва им ја украде победата на Цедевита со кош во последната секунда од драматичниот меч во „Пионир“. Партизан победи со 74:73, а најзаслужен на крајот се покажа Хечер, кој ги обнови сеќавањата против хрватската екипа,...

(Видео) Карпош Соколи и Андреј Настовски во Топ 10 моментите кои ја одбележаа годината...

По крајот на регуларниот дел во регионалното кошаркарско друштво, АБА лигата ги објави десетте највпечатливи моменти кои ја одбележаа оваа сезона. Место во оваа листа најдоа и македонскиот куп-освојувач и дебитант на Јадранот Карпош Соколи, како и младиот кошаркар на...

Партизан не умее да излезе на крај со Цедевита

Кошаркарите на Цедевита славеа во првиот меч од полуфиналето од плеј-офот во АБА лигата во Загреб над екипата на Партизан. Најголемиот дел од мечот мина во знакот на домашната екипа која заслужено триумфираше, а Партизан само на моменти потсетуваше на...

Ни Звезда, ни Партизан: Најдобриот играч во АБАлигата е од Олимпија (ВИДЕО)

Наспроти големиот број ѕвезди во екипите на Црвена Звезда, Партизан Цедевита и Будуќност, најкорисниот играч во АБА лигата во основниот дел од сезоната е член на Унион Олимпија. Станува збор за српскиот крилен центар Никола Јанковиќ кој го доби признанието...

Тројца од Звезда, по еден од Партизан и Цедевита: Ова е петорката на сезоната...

Еден ден под завршувањето на основниот дел од сезоната, АБА лигата ги објави имињата на најдобрите петмина кошаркари. Нема големи изненадувања бидејќи тројца од петте се од Црвена Звезда која убедливо го освои првото место на табелата со биланс од...

Кај МЗТ ништо ново: Нов пораз во АБА, сега во Скопје од Морнар

Кога е во прашање МЗТ Скопје, нема ништо ново, тие забележаа нов пораз во АБА првенството, денеска беа совладани пред своја публика од Морнар со 63:69. Иако гостите беа поконкретни на почетокот од дуелот, МЗТ Скопје подоцна наметна резултатска позитива...

Крај на АБА лигата за Соколите: Нов пораз за Карпошани

Карпош Соколи ја завршија сезоната во АБА лигата, откако на гости загубија од Лекс со 82:69. Македонскиот претставник во првите три четвртини беше достоен противник, но последните десет минути домаќините го искористија па со сигурен напад и агресивна одбрана успеаа...

(Видео) Кендрик Пери од Карпош Соколи е МВП на колото во АБА лигата

Бекот на Карпош Соколи, Кендрик Пери, во текот на целата сезона е еден од лидерите на овој тим и американскиот интернационалец игра се подобро и подобро од натпревар во натпревар како што доаѓа крајот на сезоната. Тој имаше одличен настап...

Задар поразен во Скопје: Соколите со јубилејна 10 победа се одјавија

Како што посакуваа, така и завршија, македонскиот претставник во АБА лигата, екипата на Карпош Соколи, вечерва оствари завршен триумф на домашен терен во АБА првенството против Задар со резултат 85:79. Почетокот беше добар за гостите, имаа на неколку наврати двојна...

Дебакл за МЗТ, но младиот Настовски се запиша во историјата на АБА (Видео)

Големиот пораз од Будуќност, МЗТ Скопје ќе се обиде да го заборави брзо, но резултатот и во иднина ќе ги прогонува. Но што се однесува до една од позитивностите во нивни редови, нивниот млад 16 годишен играч, Андре Настовски, забележа...