КОШАРКА / АБА ЛИГА

Успеа вториот обид: МЗТ Скопје десеткуван тргна кон Загреб

Македонскиот првак МЗТ Скопје пред речиси еден час успеа да тргне кон Загреб каде утре ќе гостува на еден од најголемите клубови на Балканот, Цибона. "Металците" требаше да пристигнат во Хрватска синоќа, но летот за Загреб беше одложен поради лошите...

Снегот го остави МЗТ Скопје дома, денеска во 11 нов обид за лет кон...

Поради лошото време, снегот и ветерот кои владеат во Скопје, македонскиот кошаркарски првак МЗТ вчера не успеа да одлета кон Загреб каде утре треба да се сретне со Цибона во рамките на 17. коло од АБА лигата. Авионот со кој...

Драма за Соколи каj Дољевац: Нашите кошаркари останаа заглавени на пат кон Белград

Автобусот со кошаркарите на Карпош Соколи остана заглавен во снежната бура кај Дољевац. Соколите тргнаа на пат кон Белград каде треба да се одигра дуелот од 17. коло од регионалната АБА лига,против Партизан. На пат кон Белград тргнаа рано утринава, а...

Звезда го згази Задар, на хрватскиот коментатор му се плачеше: Некој нека го изгасне...

Актуелниот првак во АБА лигата, Црвена Звезда вечерва го совлада Задар со 113-65 што е еден од најтешките порази во историјата на еден од најпознатите клубови на просторите на поранешна СФРЈ. Се разбира, тоа тешко му падна на хрватскиот коментатор...

И новогодишно нов пораз за МЗТ Скопје

Актуелниот македонско шампион, МЗТ Скопје Аеродром продожи со ужасната серија од 2016. година и во оваа новата. Имено, попладнево Металците претрпеа пораз од Цедевита и тоа на домашен терен во рамки на дуел од АБА Купот со 79:100. Уште од самиот...

Големи малери за МЗТ: Лалиќ пак го скрши носот

Во таборот на МЗТ Скопје Аеродром сигурно едвај чекаат да заврши 2016 година со надеж дека со тоа ќе им дојде крај на сите малери кои ги следат во изминатите месеци, а од кои не можат да куртулат ниту...

Џикиќ: Очекував ваков натпревар против МЗТ Скопје

Тренерот на Партизан и поранешен селектор на репрезентацијата на Македонија, Александар Џикиќ, открива дека очекувал тежок натпревар против МЗТ Скопје, но и дека во најмала рака очекувал победа. „Очекувавме тежок натпревар против МЗТ Скопје, тие дојдоа доста растеретение, видовте дека...

Партизан сигурен против МЗТ Скопје: Аеродромци немаа шанси против Белграѓани

МЗТ Скопје го претрпе вториот пораз во исто толку пресметки против Партизан и Александар Џикиќ во АБА лигата. Партизан вечерва успеа убедливо да го победи МЗТ со 91:76. Иако МЗТ Скопје одлично го почна мечот, како одминуваа минутите, Партизан доаѓаше...

Карпош Соколи го натера тренерот на Игокеа да плука по мајките на играчите (Видео)

Тренерот на Игокеа Драган Бајиќ, на вечерашниот натпревар против Карпош Соколи, кои го добија против екипата од Македонија, имаше интересна порака кон своите кошаркари во еден последните тајмаути последната четвртина. Игокеа го победи Соколи со 79:71 во Лакташи, и тоа...

Соколите доцна се разбудија: Игокеа рутински дојде до победа

Нов блед натпревар за Карпош Соколи на гостувањето кај Игокеа, резултираше со нов пораз во 11. коло од АБА лигата. Екипата од Карпош загуби со 79:71. Соколите и понатаму остануваат без гостински триумф во ова натпреварување и по ова коло,...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift