КОШАРКА / АБА ЛИГА

Ново градско дерби: МЗТ во Карпош ќе ја брка првата гостинска победа во АБА...

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на градскиот ривал Карпош Соколи (20 часот) во рамки на 19. коло од АБА-лигата во меч во кој актуелниот македонски шампион ќе се обиде конечно да дојдат до првата гостинска...

Соколи и МЗТ Скопје со свои претставници во идеалниот тим на колото во АБА...

Актуелниот македонски шампион успеа да ја совлада убедливо екипата на Задар во рамките на 18. коло од АБА регионалната лига,а благодарение на добрата партија, Џош Скот се најде во идеалниот состав на лигата за изминатото коло. Покрај него, со исто...

Нова АБА победа за „Соколите“: Цибона падна во Скопје

Карпош Соколи вечерва во Скопје ја совлада екипата на Цибона со резултат 76-70, победничката серија на Соколите на домашен терен продолжува понатаму. Натпреварот беше прилично изедначен, а нешто подобар финиш имаше македонскиот претставник. Ова за Карпош Соколи е 6. сезонска...

МЗТ Скопје триумфално во АБА: Го демолираа Задар во Скопје

Серијата од пет врзани порази во низа е минато за МЗТ Скопје, Аеродромци вечерва остварија победа против Задар со 92:65 на домашен терен. Ова сигурно беше најдобар натпревар на Металците сезонава во АБА првенството, а тоа го демонстрира и резултатот...

МЗТ Скопје имаше шанса, но Цибона беше поуспешна во финишот

МЗТ Скопје забележа нов пораз во јадранското натпреварување,  вкупно 13ти. Аеродромци вечерва беа совладани на гостувањето во Хрватска кај Цибона (87:79). Продолжува негативниот терк на МЗТ Скопје без гостинска победа во ова натпреварување, што сигурно создава еден негативен ефект и...

Животот пишува романи: Звезда донесе слеп кошаркар, несуден НБА ѕвер

Актуелниот српски првак Црвена Звезда го објави трансферот на американскиот кошаркар Ајзеа Остин кој во иднина би требало да го облече "црвено-белиот" дрес. Можеби тука нема ништо чудно ако не се знае историјата на Остин кој пред две сезони требаше да...

“Соколите” не се посрамија во Белград: Циркуски финти на Пери против Партизан (ВИДЕО)

Карпош Соколи одигра еден од своите најдобри натпревари на гостувањата оваа сезона и до крајот не му се предаде на големиот фаворит Партизан. Освен што загубија со само четири поени разлика, играчите на македонскиот тим на моменти и им "продаваа"...

Ништо ново: Карпош нанижа уште еден пораз од Партизан

Соколите ја продолжуваат негативната серија, овојпат на гостувањето кај Партизан во рамките на АБА лигата. Македонскиот состав беше поразен со 76:72, во далеку посветло издание на Соколи, со оглед на тоа дека составот имаше шанси да направи изненадување во Белград. Тоа...

Успеа вториот обид: МЗТ Скопје десеткуван тргна кон Загреб

Македонскиот првак МЗТ Скопје пред речиси еден час успеа да тргне кон Загреб каде утре ќе гостува на еден од најголемите клубови на Балканот, Цибона. "Металците" требаше да пристигнат во Хрватска синоќа, но летот за Загреб беше одложен поради лошите...

Снегот го остави МЗТ Скопје дома, денеска во 11 нов обид за лет кон...

Поради лошото време, снегот и ветерот кои владеат во Скопје, македонскиот кошаркарски првак МЗТ вчера не успеа да одлета кон Загреб каде утре треба да се сретне со Цибона во рамките на 17. коло од АБА лигата. Авионот со кој...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift