33 C
Skopje
Thursday, August 17, 2017
КОШАРКА / АБА ЛИГА

КОШАРКА / АБА ЛИГА

Дебакл за МЗТ, но младиот Настовски се запиша во историјата на АБА (Видео)

Големиот пораз од Будуќност, МЗТ Скопје ќе се обиде да го заборави брзо, но резултатот и во иднина ќе ги прогонува. Но што се однесува до една од позитивностите во нивни редови, нивниот млад 16 годишен играч, Андре Настовски, забележа...

Кај МЗТ ништо ново: Нов пораз во АБА, сега во Скопје од Морнар

Кога е во прашање МЗТ Скопје, нема ништо ново, тие забележаа нов пораз во АБА првенството, денеска беа совладани пред своја публика од Морнар со 63:69. Иако гостите беа поконкретни на почетокот од дуелот, МЗТ Скопје подоцна наметна резултатска позитива...

МЗТ конечно на вистински колосек: Крка „падна“ во „Јане Сандански“ во директната битка за...

Кошаркарите на актуелниот македонски шампион МЗТ дојдоа до третата победа во низа, за првпат сезонава, и сега се на вистинскиот колосек да се изборат за опстанок во Јадранската лига. Во пресрет на почетокот на шампионатот на МЗТ му се предвидуваше...

Звезда во Скопје е луксуз: Високи цени за билетите

Дуелот од 23. коло од АБА лигата помеѓу Карпош Соколи и Црвена Звезда во СЦ „Борис Трајковски“ ќе можат да го гледаат само оние кои имаат добри финансиски услови. Имено, цената на влезницата за дуелот кој на програмата е закажан...

Крај на АБА лигата за Соколите: Нов пораз за Карпошани

Карпош Соколи ја завршија сезоната во АБА лигата, откако на гости загубија од Лекс со 82:69. Македонскиот претставник во првите три четвртини беше достоен противник, но последните десет минути домаќините го искористија па со сигурен напад и агресивна одбрана успеаа...

Војна пред финалето од АБА лигата: Хрватите во жесток напад на Звезда

Хрватските медиуми ја почнаа војната пред почетокот на финалната серија од АБА лигата меѓу Цедевита и Црвена Звезда. Причина за нападот против српскиот првак е суспензијата што АБА лигата му ја изрече на тренерот на Цедевита, Вељко Мршиќ кој нема...

МЗТ има златно крило: Џош Скот е МВП на колото во АБА лигата

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Џош Скот уште еднаш ја покажа својата вредност откако го освои МВП признанието за 22. колото од АБА лигата. Во дуелот со Крка, кој за МЗТ беше мошне важен во битката за опстанок, Американецот постигна 24...

(Видео) Кендрик Пери од Карпош Соколи е МВП на колото во АБА лигата

Бекот на Карпош Соколи, Кендрик Пери, во текот на целата сезона е еден од лидерите на овој тим и американскиот интернационалец игра се подобро и подобро од натпревар во натпревар како што доаѓа крајот на сезоната. Тој имаше одличен настап...

Невиден скандал го тресе Мадрид: Реал фалсификувал документи, ќе им одземат титула?

Кошаркарскиот клуб Реал последните неколку сезони доминира во европската кошаркар, но скандалот кој тропа на нивните врати, може многу да ги чини. Голем скандал се случи деновиве во Шпанија, откако нивниот некогашен кошаркар Маркус Слејтер изнесе скандалозни информации, и доколку...

(Видео) Генијална финта: Плејмејкерот на Звезда го посрамоти играчот на МЗТ Скопје

МЗТ загуби одново во АБА лигата, овојпат од Црвена Звезда со 93:73. Играч на натпреварот беше српскиот репрезентативец од редовите на белграѓани Стефан Јовиќ (11 поени, 10 асистенции), а еден негов потег предизвика воодушевување кај публиката. Гостинската екипа беше во...