ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / АБА ЛИГА

КОШАРКА / АБА ЛИГА

Животот пишува романи: Звезда донесе слеп кошаркар, несуден НБА ѕвер

Актуелниот српски првак Црвена Звезда го објави трансферот на американскиот кошаркар Ајзеа Остин кој во иднина би требало да го облече "црвено-белиот" дрес. Можеби тука нема ништо чудно ако не се знае историјата на Остин кој пред две сезони требаше да...

Ако го прозиваш Перо Антиќ на Твитер, ќе си поминеш вака… (Фото)

  Перо Антиќ не настапи вечерва во дресот на Црвена Ѕвезда, тој имаше проблеми со повредите, се подготува најдобро што може, но сепак не играше против Олимпија. Антиќ дуелот од АБА лигата го помина на клупата, а еден од навивачите си...

“Соколите” не се посрамија во Белград: Циркуски финти на Пери против Партизан (ВИДЕО)

Карпош Соколи одигра еден од своите најдобри натпревари на гостувањата оваа сезона и до крајот не му се предаде на големиот фаворит Партизан. Освен што загубија со само четири поени разлика, играчите на македонскиот тим на моменти и им "продаваа"...

Драма за Соколи каj Дољевац: Нашите кошаркари останаа заглавени на пат кон Белград

Автобусот со кошаркарите на Карпош Соколи остана заглавен во снежната бура кај Дољевац. Соколите тргнаа на пат кон Белград каде треба да се одигра дуелот од 17. коло од регионалната АБА лига,против Партизан. На пат кон Белград тргнаа рано утринава, а...

Звезда го згази Задар, на хрватскиот коментатор му се плачеше: Некој нека го изгасне...

Актуелниот првак во АБА лигата, Црвена Звезда вечерва го совлада Задар со 113-65 што е еден од најтешките порази во историјата на еден од најпознатите клубови на просторите на поранешна СФРЈ. Се разбира, тоа тешко му падна на хрватскиот коментатор...

Карпош Соколи го натера тренерот на Игокеа да плука по мајките на играчите (Видео)

Тренерот на Игокеа Драган Бајиќ, на вечерашниот натпревар против Карпош Соколи, кои го добија против екипата од Македонија, имаше интересна порака кон своите кошаркари во еден последните тајмаути последната четвртина. Игокеа го победи Соколи со 79:71 во Лакташи, и тоа...

Дебакл за МЗТ, но младиот Настовски се запиша во историјата на АБА (Видео)

Големиот пораз од Будуќност, МЗТ Скопје ќе се обиде да го заборави брзо, но резултатот и во иднина ќе ги прогонува. Но што се однесува до една од позитивностите во нивни редови, нивниот млад 16 годишен играч, Андре Настовски, забележа...

Невиден скандал го тресе Мадрид: Реал фалсификувал документи, ќе им одземат титула?

Кошаркарскиот клуб Реал последните неколку сезони доминира во европската кошаркар, но скандалот кој тропа на нивните врати, може многу да ги чини. Голем скандал се случи деновиве во Шпанија, откако нивниот некогашен кошаркар Маркус Слејтер изнесе скандалозни информации, и доколку...

Делириум во арената по враќањето на Перо Антиќ, делиите го поздравија својот миленик (Видео)

Перо Антиќ вечерва ги одигра првите минути  по враќањето во Црвена Ѕвезда, а неговото појавување на паркетот беше проследено со овации од трибините. Тој влезе во последните минути од првата четвртина и на најдобар можен начин одговори на поддршката од...

Паулињо го „повредил“ Нејмар на тренинг – навивачи на Барса го слават тоа

Репрезентацијата на Бразил беше една од селекциите кои прва обезбеди место на СП во Русија идната година, но работата мора да се доработи до крај, па ред „Караоките“ се уште два меча во квалификациите. Пред Бразил се уште предизвиците со...