ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / АБА ЛИГА

КОШАРКА / АБА ЛИГА

Кој чека ќе дочека – АВ Охрид со прва победа во АБА 2, макар...

АВ Охрид по добро нема да ја памети деби сезоната во АБА 2 лигата, но конечно и за нив радост сезонава. Охриѓани во рамки на 9. коло ја забележаа првата победа и тоа благодарение на тоа што Босна не допатува...

Заигра „метлата“ во Партизан пред мечот со МЗТ Скопје

Српски Партизан во пресрет на следниот меч од АБА лигата во сабота против нашиот првак МЗТ Скопје, остана без тренер. Мирослав Николиќ - Мута повеќе не е тренер на „црно-белите“ од Белград, по одлуката донесеа на челните луѓе на клубот...

ФОТО: Србите за МЗТ Скопје велат – Аматеризам

Српските медиуми, поточно „Моцартспорт“ денес излезе со потценување за МЗТ Скопје откако објави текст со наслов „Аматеризам во Скопје, Морнар тоа ќе го искористи“ Во текстот кој служи за најава на мечот помеѓу МЗТ Скопје и Морнар од Бар во АБА...

ВИДЕО: МЗТ почнува од „нула“ – „Фемили“ најави нов почеток на трибините

МЗТ Скопје утре се среќава против црногорската екипа Морнар, во рамките на 11. коло во АБА првенството, а на денешниот тренинг, нивната навивачка група „Фемили“ во голем стил го најави своето враќање на трибини. Со дваесетминутно шоу, исполнето со добро...

Лукајиќ: Јасно ми е каде доаѓам, ќе следат подобри времиња за МЗТ Скопје

Жељко Лукајиќ од денес му се приклучи на новиот клуб МЗТ Скопје Аеродром, а попладнево ќе го има првиот од двата тренинга пред „огненото крштевање“ утре против Морнар. „Свесен сум дека доаѓам во клуб со голема традиција, а се сеќавам...

Поранешниот стратег на Партизан и ПАОК е новиот тренер на МЗТ Скопје

Само дене откако МЗТ Скопје му врачи отказ на Ацо Тодоров, се чини дека раководството на нашиот првак пронајде негова замена. Нов тренер на „штрковите“ ќе биде искусниот српски стратег Жељко Лукајиќ кој последен пат работеше во шампионит на Босна и...

Црвена Звезда рутински против Игокеа: Антиќ со скромен ефект учествуваше во победата

Потешко од очекувањата актуелниот шампион во АБА лигата дојде до победа вечерва против Игокеа (85:80). Црвена Звезда постојано го контролираше натпреварот, на полувреме имаа двоцифрена предност пред противникот (48:38), а таа предност им опадна во вториот дел, бидејки веројатно дојде...

МЗТ со пеколно тешка задача во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје денеска ќе гостува во Загреб кај екипата на Цедевита во натпревар од регионалната АБА лига. „Металците“ кои се заковани на дното од табелата, имаат императив да ја прекинат серијата од пет порази, но тоа ќе...

ФОТО: Имал и МЗТ Скопје таленти кои што вредат – со победа тргна во...

Тоа што стана вистинска реткост за сениорите, вечерва младинците на МЗТ Скопје го исполнија. На деби натпреварот од првиот турнир во јуниорската АБА лига, малите „штркчиња“ славеа победа над Морнар со резултат од 86-82. Јуниорите на клубот од Аеродром покрај...

Се промени управата, играчите и повторно нема резултати, МЗТ Скопје, реди ли реди порази

Што ли беше тоа победа, се прашува МЗТ Скопје, но и фановите на овој клуб, кога станува збор за АБА лигата. Клубот во меѓувреме ја промени управата, речиси безмалку целиот играчки ростер од стартот на сезоната, но промени нема....

Suzuki Swift