19 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Куманово во своето деби не успеа да го подигне трофејот во БИБЛ лигата

Екипата на Куманово на вечерашниот финален меч што се одржа во Куманово во рамките на БИБЛ лига, загуби од бугарскиот тим Берое со резултат 73 – 77. Иако играта на Кумановци беше далеку подобра од тоа што го покажаа во...

Полека се местат коцките: Кливленд пак прв на Истокот, Вориорс ја имаат пол позицијата...

Полека се местат коцките за ново големо финале меѓу Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс. Во директниот дуел за првото место во Источната конференција, Кливленд ноќеска го совлада Бостон со 114-91 и тоа на гостински терен. Блескаше Леброн Џејмс со...

Историска ноќ: Вестбрук го помина Чембрлен, лекција од Спарс за ослабениот Голден Стејт (ВИДЕО)

Најдобриот играч на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук оствари уште еден трипл-дабл во победата на неговиот тим над Јута со 112-104. https://twitter.com/NBA/status/840674840734502912 Плејмејкерот го заврши мечот со 33 поени, 11 скока и 14 асистенции што е негов 32. трипл-дабл во сезоната....

Нов шампионски потег на “кралот”: Леброн најде плејмејкер за одбрана на титулата

Екипата на Кливленд Кавалирс е многу блиску до договор со искусниот плејмејкер Дерон Вилијамс, тврди денеска ЕСПН. Според телевизијата, Далас Маверикс синоќа го исплатил Вилијамс и го ослободил од обврските кон клубот, па поранешниот кошаркар на Јута е слободен да...

Да се заборави елиминацијата од Купот: МЗТ ослабен гостува кај ФМП

Стручниот штаб заедно со кошаркарите на МЗТ Скопје немаат премногу време за анализа на полуфиналната елиминација во Купот на Македонија по неочекуваниот пораз од Фени индустри, со оглед што уште вечерва продолжуваат со настапите во АБА-лигата и тоа на...

Цело е кога има се: Давитков ги „прибра“ кај себе Малинков и Јончевски

Тренерите Љупчо Малинков и Александар Јончевски, од денеска се дел од стручниот штаб на кошаркарската репрезентација, предводена од легендата на македонската кошарка, Јорданчо Давитков. Пред неколку дена Давитков беше потврден како нов селектор на Македонија, а од денеска му се...

Словенечката легенда збудале: Играчите го спречија Здовц да ги истепа судиите (ВИДЕО)

Словенечката кошаркарска легенда Јуре Здовц имаше невиден испад во дуелот меѓу неговиот АЕК и францускиот прволигаш Монако. Поранешниот југословенски и словенечки репрезентативец ги загуби нервите во третата четвртина и ги нападна судиите, па мораа да интервенираат неговите кошаркари за да...

Некомплетниот Карпош Соколи катастрофално загубија во Црна Гора

Карпош Соколи се поразени на гостувањето во Подгорица кај екипата на Будуќност со 95:61. Уште од самиот старт, мечот од АБА лигата се знаеше во кој правец оди, бидејки домаќинот направи клучна предност со +20, односно 35-15, а како одминуваа...

Несреќниот Леброн сам спречи контра на своите, па докажа дека е голем играч (Видео)

Кошаркарите на Кливленд беа убедливо подобри од Детроит на домашен терен и ги победија со 128:96. Мечот одигран во „Quicken Lonas Arena“, патем го одбележа и една доста интересна и комична сцена од третата четвртина, каде главни актери и протагонисти...

Турците не се смируваат: Навивачи на Галатасарај повторно позираа на гробот на убиениот фан...

Навивачи на Галатасарај оваа недела повторно ја вознемирија српската спортска јавност откако позираа на гробот на убиениот фан на Црвена Звезда, Марко Ивковиќ. Како што е познато, Ивковиќ беше убиен во ноември 2014 година токму од навивачи на Галатасарај во...