-2 C
Skopje
Monday, January 16, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Влез, обид за забивање, тројка…: Арда Туран почна кошаркарска кариера (ВИДЕО)

Арда Туран е трет стрелец во тимот на Барселона оваа сезона со 12 гола, но денеска покажа дека добро се снаоѓа и на кошаркарскиот терен. Турската мега ѕвезда беше специјален гостин на кошаркарскиот Ол стар во својата татковина, но доби...

Нова АБА победа за „Соколите“: Цибона падна во Скопје

Карпош Соколи вечерва во Скопје ја совлада екипата на Цибона со резултат 76-70, победничката серија на Соколите на домашен терен продолжува понатаму. Натпреварот беше прилично изедначен, а нешто подобар финиш имаше македонскиот претставник. Ова за Карпош Соколи е 6. сезонска...

На Вестбрук му е малку трипл-дабл – отиде и чекор подалеку (ВИДЕО)

Плејмејкерот на Оклахома, Расел Вестбрук ноќеска го оствари 19. трипл-дабл во сезоната откако во поразот на гостувањето кај Минесота со 86-96 постигна 21 поен, 12 асистенции и 11 скока. Тој е само втор кошаркар во историјата на НБА лигата кој...

МЗТ Скопје триумфално во АБА: Го демолираа Задар во Скопје

Серијата од пет врзани порази во низа е минато за МЗТ Скопје, Аеродромци вечерва остварија победа против Задар со 92:65 на домашен терен. Ова сигурно беше најдобар натпревар на Металците сезонава во АБА првенството, а тоа го демонстрира и резултатот...

Навивачите го навредуваа, Обрадовиќ се налути на управата: Во Звезда повеќе немам пријатели (ВИДЕО)

Тренерот на Фенербахче, Жељко Обрадовиќ синоќа беше на удар на навивачите на Црвена Звезда на евролигашкиот натпревар. Осумкратниот европски првак постојано беше навредуван од домашната публика, на моменти и доста безобразно, па тоа не остана незабележано на прес конференцијата по...

Стигнува сериозна конкуренција за Антиќ: Фенербахче го донесе првиот пик во НБА од 2013...

Неполни десетина часа откако загуби на гостувањето кај Црвена Звезда, Фенербахче го објави трансферот на една од најголемите ѕвезди кои доаѓаат во европската кошарка. Станува збор за првиот пик на НБА драфтот од 2013 година Ентони Бенет кој требаше да...

Црвена Звезда го доби Фенербахче во белградскиот пекол пред своите фанови

Кошаркарите на Црвена Звезда вечерва го совладаа Фенербахче во дербито од Евролигата во спортската сала „Александар Николиќ“. Црвено белите од Белград вечерва подобро го отворија натпреварот, во нивните редови го имаа расположениот Огњен Кузмиќ, преку кој Звезда го диктираше темпото...

Гевгеличани маестрални во Косово: Сигал Приштина поразена пред своите навивачи

Очигледно актуелниот шампион во БИБЛ Лигата, екипата на Сигал Приштина, не е повеќе онаа екипа од минатото, тие вечерва беа поразени на домашен терен од македонскиот претставник КК Кожув (65-92). Ова беше прв официјален натпревар за кошаркарите на Кожув во...

Нема ден без инцидент во НБА: Се степаа ѕвездите на Бостон и Вашингтон (ВИДЕО)

Мошне бурна е оваа сезона во НБА лигата бидејќи речиси да нема ден без некој инцидент на терените. Последни во низата се ѕвездите на Бостон Селтикс и Вашингтон Визардс, Џај Краудер и Џон Вол. Двајцата, очигледно, имаа некои нерасчистени сметки...

Кога Казинс ќе полуди, нема играч кој може да му застане на патот (Видео)

Центарот на Сакраменто Кингс, Де Маркус Казинс, ноќеска во натпреварот против Голден Стејт Вориорс, направи техничка грешка. Откако судиите досудија трет фаул на четири минути пред крајот на првиот дел, Казинс целосно полуде пред очите на навивачите кои беа во...

Stobiranka gif 300X250