8 C
Skopje
Wednesday, October 18, 2017
ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

Ако го заборавивте, потсетување кој ќе биде новиот фудбалер на Сити?!

Овој викенд на програмата е 14. коло од ПЛ, а дербито на колото несомнено е дуелот помеѓу Манчестер Сити и Челси. Еден од гостите на овој меч ќе биде и Габриел Жесус, фудбалерот кој во август потпиша договор со Манчестер...

Ливерпул ја добива трката за најбараниот фудбалер во зимскиот преоден рок

За неговите услуги се интересираат бројни екипи, а се чини дека Ливерпул во следниот преоден рок би можел да испрати и официјална понуда, пренесува Глазгов Лајв. Имено, „Црвените“ според наведувањата на истиот извор се подготвени да исплатат 20 милиони фунти...

Зидан ја одбра стартната постава за големото „Ел Класико“

„Ел Класико“ е пред врата, а тренерите на клубовите, Луис Енрике и Зинедин Зидан ја смислуваат најдобрата комбинација и се обидуваат да ги склопат најсилните состави. Мадридски АС тврди дека е познат составот на Реал кој ќе истрча на „Ноу...

Неверојатен податок: Ново откритие говори дека причина за несреќата е видеоигра?!

Англиски Дејли Меил откри неверојатна причина поради која кобниот авион со играчите на Чапекоенсе не полетал на време од Бразил. Откако авионот во кој играчите на Чапекоенсе патуваа на првото финале од Копа Судамерикана се упатил во Колумбија, бројни светски...

Фантастично признание: Тео Волкот влезе во гинисовата книга на рекорди (Видео)

Фудбалерот и напаѓач на Арсенал е новиот сопственик на Гинисовиот рекорд за прием и котрола врз топката со најголема висина. Целата цереминија се одвиваше на терените на фудбалскиот тим на Арсенал, каде беше присутен целиот тим како и некои значајни...

Еден од преживеаните има шанса да му се врати на фудбалот?!

Бразилскиот фудбалер, Хелио Хермито Зампиер Нето, кој го преживеа падот на авионот на Чапекоенсе, би можел да му се врати на фудбалот. Нето е еден од шестмината кои преживеаа во летот од Боливија кон Колумбија во кој загинаа 71 лице. Иако...

Плач на сите страни: Најблиските и фановите засекогаш ќе се поздрават со хероите на...

Загинатите фудбалери на бразилскиот прволигаш, ќе бидат погребани утре, а најавено е и присуството на првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино. Телата се изложени во капела, а на утрешниот погреб се очекуваат над 100.000 луѓе кои за последен пат ќе...

Нова надеж за Швајни: Мурињо оптимистичен?!

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо би можел да го задржи Бастијан Швајнштајгер во тимот. Германскиот фудбалер беше на маргините кај Мурињо, но во последниот меч против Вест Хем, Португалецот му даде шанса, а Швајни со насмевка истрча на теренот. Тоа...

ФИФА го бира голот на годината: Апсолутни анонимци со неверојатни мајстории (Видео)

ФИФА ги објави кандидатите за познатата „Пушкаш“ награда, односно најдобриот погодок во 2016. година. На оваа листа се имињата на офанзивниот играч за врска на Коринтијанс Марлон, репрезентативката на Венецуела. Дањушка Родригез и првиот фудбалер на Малезија, Мохд Фаиз...

Без изненадувања: Тројцата најдобри по признанието на ФИФА

Ѕвездите на Барса, Атлетико и Реал, Лионел Меси, Антоан Гризман и Кристијано Роналдо останаа во финалето за изборот за фудбалер на годината, признание што го доделува ФИФА. Сосема очекувано, ако се знае нивниот ефект во 2016 година. Лионел Меси со Барселона...