9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

Ла Лига со сериозни закани: Ќе го затвориме „Камп Ноу“

Првиот човек на шпанската Прва лига, Хавиер Тебас испрати сериозно предупредување кое е еден вид на закана упатене кон Барселона. Причините за ова е мешањето на политиката за време на натпреварите ко Каталонците ги играат на домашен терен. „Нема да...

ФОТО: Комити се пофалија со муницијата – „Филип Втори“ во недела буквално ќе гори

Навивачката група на Вардар, популарните „Комити“ в недела на вечното дерби против Пелистер ќе го прослават 30 роденден. Мечот ќе се игра од 18.00 часот на националната арена „Филип Втори“, а за таа цел навивачката група на „црвено-црните“ подготвува вистински...

„Ел Мадрилењо“ – Најскапото градско дерби во светот на фудбалот!

Ако се сметаат сите дербија, не само оние градските, повторно се при врвот. Можеби на теренот не им оди баш најдобро, кога станува збор за резултатите во првенството и Лигата на шампионите. Барселона е далеку од нив, а и Валенсија...

Мурињо и Бенитез беа жртви, но сега е поинаку: Кој ќе победи во конфликтот...

Шпанските медиуми пишуваат дека постои жесток конфликт во соблекувалната на Реал Мадрид. Не било каков, туку помеѓу најголемата ѕвезда и оној кој треба да биде најголем авторитет во екипата. Заладените односи помеѓу најдобриот играч на светот и тренерот на Реал...

„Пу, пу, не важи“: Вардар и Пелистер сепак од 18 часот

Не е ни чудо што клупскиот фудбал ни е на вакво ниво, ако за еден дерби натпревар по „сто пати“ се менува терминот. „Дербито на Македонија“ најпрво беше закажано за од 13:00 часот, за потоа да се одлучи да се...

Пилот што носи победи, двајца дебитанти и Лео Меси – Најинтересните приказни од мундијалските...

Бутан, на почетокот на азиските квалификации, беше официјално најслабата светска репрезентација. Меѓутоа, 12.03.2015. година, Бутан, воден од капитенот кој по професија е професионален пилот во националната авио-компанија, ја победи Шри Ланка во своето деби како фудбалска нација. Ова за нив...

Шок за Реал и Барса: Целта ги оправдува сресдствата, се менува хиерархијата во фудбалска...

Реал Мадрид, Барселона и Баерн во последните неколку години се најуспешните клубови во Лигата на шампионите и секогаш важат за најголеми фаворити во ова натпреварување, а веднаш зад нив, како верна сенка ги следат Атлетико Мадрид и Јувентус. Сепак,...

Шапекоенсе живее: Им загина цела екипа, одбија имунитет, па на крајот сами се изборија...

Речиси една година по страшната трагедија во која загинаа 22 фудбалери на Шапекоенсе, новата екипа на овој бразилски клуб успеа на три кола пред крајот да обезбеди опстанок во бразилската Серија А. Шапекоенсе синоќа славеше против Виторија со 2:1 и...

Што се случува кога Гатузо и Ибрахимовиќ ќе се степаат на тренинг?

Бразилецот Робињо неодамна за бразилските медиуми откри една исклучително интересна анегдота од времето додека играше во Милан, која е поврзана со Џенаро Гатузо и Златан Ибрахимовиќ. Тој откри дека тие двајцата на еден тренинг се степале, а откри и кој...

Катастрофална грешка на Челзи: Поради 100-процентна погрешна проценка, остануваат без пари за засилувања!?

Неверојатно промашување на управата, јасно е дека сето ова ќе се одрази на трансфер способноста на клубот во летниот преоден рок... Речиси неверојатно звучи приказната на еминентниот британски „Тајмс“, но проценката на Челзи за реконструкција на „Стемфорд Бриџ“ е целосно...