ФУДБАЛ

Минаа три месеци: Прандели заминува, Валенсија бара нов предводник?!

Чезаре Прандели го напушти клубот Валенсија само три месеци откако ја презеде тренерската функција, пренесуваат шпанските медиуми. Како што се наведува, некогашниот селектор на Италија на ваков чекор се одлучил со оглед на тоа дека управата на клубот од Местања...

По Конте се јави и Мурињо со потврда: Само еден фудбалер заминува од Јунајтед?!

Како се ближи преодниот рок, така се повеќе се шпекулира за трансферите на големите екипи. Еден од клубовите кои сеуште е интересен кога е во прашање оваа тема е Манчестер Јунајтед. По бурното лето во кое ги доведоа Златан Ибрахимовиќ...

Нема трампа нема заминување: Конте потврдува дека Тибо останува во Челси

Менаџерот на Челеси, Антонио Конте порача дека првиот голман на „Плавите“, Тибо Куртоа нема да го напушти тимот и дека интересот од Реал е само обично погодување. Екипата од „Стемфорд Бриџ“ има фантастични настапи во ПЛ каде има шест бодови...

Двајца Срби пристигнуваат во редовите на Силекс

Македонски Силекс, договори две засилувања во своите редови оваа зима. Прволигашкиот состав од Кратово, успеа да ги договори 2-годишниот Игор Филиповиќ кој игра на позиција стопер, како и Јован Кастратовиќ кој е дел од напаѓачката линија. Српските интернациоанлци, пристигнуваат од редовите...

Како изгледа списокот на играчи од Островот чиј договор истекува, па нивната судбина станува...

Станува збор за милионските трансфери, суперталентираните играчи од кои се очекува да ја фрапираат фудбалската планета, но и за паметните клубови кои ќе гледаат да донесат квалитетни засилувања за мала сума на пари. А, таквите вќе се ставени на...

За мене Божиќ беше тежок, Челси ми го уништи?!

Челси на „Boxing Day“ го совлада Борнамут со резултат од 3:0, а тоа помалку го натажи и менаџерот на екипата, Еди Хоув. Хоув на конференцијата во пресрет на мечот против Свонси призна дека расположението му било потполно уништено поради тој...

Нов мега трансфер: Пропаѓа трансферот на Јувентус, најголемата желба на „Старата дама“ доби мега...

Сагата која траеше повеќе од една година изгледа дека сепак нема да биде завршена како што се очекуваше. Јувентус и Аксел Витсел се прилично далеку од соработката која се најавуваше како сигурна од минатото лето. Кинезите се тие кои...

И тоа се случува: На тренингот на Челзи се повреди – Антонио Конте!

Помалку несекојдневна информација пристигнува од Англија, а тоа е дека менаџерот на Челзи, Антонио Конте, се повредил на последниот тренинг на „Сините“. Повредите на фудбалерите на тренинзите воопшто не се ретка појава, но вистинска реткост е тренинзите поради повреда да...

Балканците се прв „пик“ за десната бековска позиција во Барселона

Англискиот таблоид „Сан“ пренесува дека Барселона е заинтересирана за уште еден Балканец за десната бековска позиција. Имено, Луис Енрике покрај Срна, заинтересиран е и за Бранислав Ивановиќ. Капитенот на српската репрезентација го загуби стартното место кај Антонио Конте, па Каталонците...

Доста му е од Мадрид: Барселона го губи Иниеста, но тргнува по разочараната ѕвезда...

Вечниот талент на шпанскиот фудбал, кого многумина го споредуваа со Андрес Иниеста, наводно не е подготвен да го продолжи договорот со Реал Мадрид. Само што стивна огнот кој го распали разочараниот и навредениот Хамес Родригез, Реал се соочува со нов...