ФУДБАЛ

Нема лек за легендата: Гаскоњ повторно се “натреска” и доби ќотек

Еден од најдобрите англиски фудбалери на сите времиња Пол Гаскоњ повторно направи проблем. Поранешниот репрезентативец на Англија под дејство на алкохол влегол во конфликт со неколку момчиња во лондонски хотел, а од него излегол со повреди на главата. Наводно, тој...

Време е за разделба: Енрике си оди од Барса, се знае и неговиот наследник

Тренерот на Атлетик Билбао, Ернесто Валверде би можел да ја преземе Барселона по завршувањето на оваа сезона. Како што тврди весникот Марка, тој има најголеми шанси да го наследи Луис Енрике ако сегашниот предводник на "каталонците" одлучи да не ја...

Тери, Зидан, Пирло… Десетте пенали што ја сменија историјата на фудбалот (ВИДЕО)

Иако многумина сметаат дека пеналот е најлесната работа во фудбалот, историјата покажала дека воопшто не е така. Многу пати сме биле сведоци дека токму ударот од 11 метри сменил многу работи во моменти кога се претпоставувало дека е сигурен гол....

Навивачите се чудат, Португалецот е мирен: Причините поради кои Мурињо го откажа трансферот на...

Речиси се беше договорено за трансфер на младиот шведски репрезентативец Виктор Линделоф од Бенфика во Манчестер Јунајтед. Договорена беше и отштетата - 38 милиони фунти. Но, вчера, сосема неочекувано, Жозе Мурињо ги стопирал преговорите и трансферот нема да се оствари....

Селук „пукаше“ по Пеп, а сега го пецна и Мурињо за најскапиот играч

Агентот на Јаја Туре, познатиот Димитри Селук, реши јавно да ја прокоментира изјавата на Жозе Мурињо за најдобриот играч од средниот ред во Европа, Пол Погба, кој ова лето го купија за 100 милиони евра. Зборувајки за рускиот „Championat“, агентот...

По Левандовски, Геце и Хумелс.. Баерн планира нов трансфер од Дортмунд?

Последните неколку сезони како да стана традиција Баерн Минхен да ги купува квалитетните играчи на Борусија Дортмунд. По трансферите на Роберт Левандовски, Марио Геце, а минатото лето и Матс Хумелс, Баерн Минхен сега според германски извори, е заинтересиран за уште...

Какво ветување: Доколку добие тренерска работа, ги носи Тери и Лампард

Искусниот стратег Хари Реднап, кој низ својата кариера, има водено повеќе екипи и го има потребното искуство, доколку го добие тренерското место во Свонси, им ветил сензационални два трансфери на лето. „Лебедите“ вчера го отпуштија тренерот Боб Бредли, по очајните...

Тотенхем како казнена експедиција и кај Саутемптон (Видео)

Тотенхем со убедлива победа вечерва на гостувањето кај Саутемптон, ја задржа 5. позиција на табелата пред Манчестер Јунајтед. Вечерва на стадионот „Сент Мери“ гледавме еден доста интересен и пред се ефикасен натпревар. Се тргна од голот на домаќините по само...

Рома сега жали: Можевме да добиеме 100 милиони за Пјаниќ

Фудбалерот на Јувентус кој ова лето пристигна во Торино, од екипата на Рома, се повеќе се наметнува во очите на навивачите на Јуве, а од неговиот поранешен клуб сметаат дека можеле да го продадат дури до 100 милиони евра. Еден...

Времето на Венгер заврши, Арсенал го избира новиот тренер

Без оглед како и да заврши сезоната за Арсенал, деновите на Венгер на кормилото на „топџиите“ се избројани, навивачите веќе неколку сезони посакуваат заминување на „професорот“. Раководството на Арсенал би сакал да го задржи Венгер, но поради се почестото и...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift