ФУДБАЛ / СВЕТ

Европските ѕвезди во проблеми поради промените на законите во Кина

Кинеската фудбалска федерација (ЦФА) одлучи да воведе промени со цел да го запре незаузданото трошење на тамошните клубови. Благодарение на огромната сума на пари квалитетот на фудбалот во Кина се подигна на повисоко ниво. Денеска во тамошната лига играат играчи...

Хорор повреда на Французинот: Ветеранот е парализиран и не се сеќава на ништо (ВИДЕО)

Фудбалерот на Тигрес и француски репрезентативец Андре Пјер Жињак доживеа хорор повреда на првиот меч од финалето на мексиканската Апертура против Клуб Америка. Тој го доведе својот тим во водство од 1-0 во 44. минута, а израмни Валдес во 67.,...

Шокантно: Францускиот репрезентативец заврши како инвалид, а го загуби и сеќавањето?! (Видео)

Францускиот репрезентативец, Андре Пјер Жинјак доживеа тешка повреда на мечот од финалето на мексиканскиот куп. До кобниот момент дојде откако Жинјак беше фантастичен на теренот. Исвен што својот им го донесе во водство, во текот на дуелот им зададе мака на...

Црната мамба даде свој суд за тоа кој е подобар – Меси или Роналдо…

Легендарниот кошаркар на ЛА Лејкерс, Коби Брајант (38), кој оваа година замина во пензија, е голем навивач на фудбалот, и секогаш одблиску ги следи најновите случувања. Познато е дека е навивач на Барселона, па реши да ја прокоментира вечната дилема...

ФИФА го објави форматот на новото Светско првенство со 48 екипи!

Најдобар и најпрофитабилен формат на натпреварување на Светското првенство е она со 48 екипи поделени во 16 групи, се наведува во истражувањето на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), пренесе „Асошиејтед прес“. Во истражувањето, во кое увид имаше агенцијата „АП“, пишува дека...

(Видео) Нејмар, Кака и Робињо играа за Шапекоенсе, а еден потег се најде во...

Тажен повод, но прекрасна вечер. Многу емоции на хуманитарниот натпревар во Бразил. Двајцата големи пријатели, Нејмар и Робињо синоќа ги предводеа своите екипи составени од своите најблиски пријатели во хуманитарен меч за Шапекоенсе. Публиката уживаше во потезите на мајсторите, на една...

Крај на истрагата за случајот Шапекоенсе: Утврдено кој е главен виновник

Во изминатите неколку недели, се шпекулираше дека во авионската несреќа има вмешано повеќе човечки фактори, но на сето тоа дојде крај, истрагата заврши и конечно се знае нешто подетално. Патувајки кон финалето на Копа Судамерикана, скоро цела екипа на Шапекоенсе,...

(Видео) Сакаа да ги ископираат Меси и Суарез, па сега им се смее целиот...

Нереален обид за атракција од пенал која го изнасмеа светот. За време на хуманитарниот натпревар за Шапекоенсе, Андрес Д'Алесандро и Себастијан Абреу прилично се посрамотија во желбата да го ископираат пеналот на Лионел Меси и Луис Суарез. Минатиот февруари фудбалскиот свет...