ФУДБАЛ / СВЕТ

Аргентина нема да му прости: Игуаин го прескокна Меси и прогласи Бразилец за најдобар

Гонзало Игуаин во последните три години беше вистински трагичар за аргентинската репрезентација, поради него "гаучосите" пропуштија можност да освојат дури три големи трофеи, но уште повеќе ја разлути тамошната фудбалска јавност со последната изјава. Иако е колега со Лионел Меси...

Заврши истрагата: Познат е виновникот за трагедијата на Шапекоенсе

Истрагата за авионската несреќа во која загина речиси цел тим на Шапекоенсе, а траеше безмалку еден месец, конечно е завршена. Тим од вештаци работеа на собирање релевантни докази за тоа што се случило кобниот ден во авионот кој патуваше кон...

Хаос во мексиканското финале: Општа тепачка, пет црвени картони – Тигрес шампион (ВИДЕО)

Екипата на Тигрес ја освои шампионската титула во мексиканското фудбалско првенство по хаотичното финале против Америка. Првиот меч минатата недела заврши без победник (1-1), а тој меч го одбележа тешката повреда на Андре Пјер Жињак. Ноќеска беше уште полудо, а...

(Фото) Не го заборави најважното: Лео Меси со соиграчите од детството го прослави Божиќ

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси ја искористи паузата во Примера и ја посети татковината и својот роден град Росарио каде се дружеше со своите другари од детството кои му беа соиграчи во екипата на Њуелс Олд Бојс. Многу работи...

Натрупаниот распоред прави проблеми: Германците удрија по ФИФА

Претседателот на Фудбалската федерација на Германија, Рајнхард Гриндел ја повика ФИФА да го укине Купот на конфедерациите поради пренатрупаниот распоред последните години кој им прави се поголеми проблеми на фудбалерите. Како актуелен светски првак, Германија ќе учествува на Купот кој...

Кинезите ја нападнаа и Барса: Ѕвездата на “каталонците” доби неморална понуда

По Оскар, Карлос Тевез и Хулк, кинските прволигаши продолжуваат да се обидуваат да донесат познати фудбалски имиња во своите екипи. Вчера излезе информација дека Вејн Руни добил понуда од засега непознат клуб за неделна плата од 700 илјади фунти, а...

Европските ѕвезди во проблеми поради промените на законите во Кина

Кинеската фудбалска федерација (ЦФА) одлучи да воведе промени со цел да го запре незаузданото трошење на тамошните клубови. Благодарение на огромната сума на пари квалитетот на фудбалот во Кина се подигна на повисоко ниво. Денеска во тамошната лига играат играчи...

Хорор повреда на Французинот: Ветеранот е парализиран и не се сеќава на ништо (ВИДЕО)

Фудбалерот на Тигрес и француски репрезентативец Андре Пјер Жињак доживеа хорор повреда на првиот меч од финалето на мексиканската Апертура против Клуб Америка. Тој го доведе својот тим во водство од 1-0 во 44. минута, а израмни Валдес во 67.,...

Шокантно: Францускиот репрезентативец заврши како инвалид, а го загуби и сеќавањето?! (Видео)

Францускиот репрезентативец, Андре Пјер Жинјак доживеа тешка повреда на мечот од финалето на мексиканскиот куп. До кобниот момент дојде откако Жинјак беше фантастичен на теренот. Исвен што својот им го донесе во водство, во текот на дуелот им зададе мака на...

Црната мамба даде свој суд за тоа кој е подобар – Меси или Роналдо…

Легендарниот кошаркар на ЛА Лејкерс, Коби Брајант (38), кој оваа година замина во пензија, е голем навивач на фудбалот, и секогаш одблиску ги следи најновите случувања. Познато е дека е навивач на Барселона, па реши да ја прокоментира вечната дилема...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift