ФУДБАЛ / СВЕТ

Се враќа животот во уништениот клуб: Шапекоенсе ги претстави првите три засилувања (ВИДЕО)

Доцна синоќа, бразилскиот прволигаш Шапекоенсе ги претстави првите три засилувања кои ќе бидат дел од тимот во новата сезона. Станува збор за напаѓачот Роси кој доаѓа од Гојас, играчот од средниот ред Надсон од Парана и дефанзивецот Даглас Гроли на...

Во чест на загинатите, клубот не смее да згасне: Доаѓаат 20 играчи за спас...

Бразилскиот фудбалски клуб Шапекоенсе со засилено темпо се подготвува за новата сезона и наскоро ќе донесе 20 нови фудбалери. Подготовките за новата сезона почнуваат в петок, а дел од новите играчи веќе почнаа да пристигнуваат во градот. Сезоната во Бразил...

Неверојатно луди бројки: Кинезите во трка по Обамејанг со рекордна сума?!

Сите познати фудбалери полека се насочуваат кон Кина, каде играат за двојно поголема сума на пари, иако во Европа заработуваа „кули и градови“. Последните во низа се Оскар и Витсел, а сигурно Кинезите тука нема да застанат, со оглед на...

Неверојатно: Максималната оценка на испит е 9,5 затоа што „десетката“ му припаѓа само на...

Од Аргентина и од Јужна Америка секојдневно ни доаѓаат неверојатни приказни поврзани со страста на навивачите кон фудбалот, но оваа приказна ги надмина сите останати. На еден факултет во оваа јужноамериканска земја, на предметот математика невозможно е да ја добиете...

Се појави тимот на годината според ФИФА: Едно име привлече особено внимание, Суарез и...

„Протече“ идеалниот тим на ФИФА кој официјално ќе биде прогласен на 9. јануари во Цирих, а истиот е познат од денеска. ФИФПро неодамна ги објави 55 кандидати за тимот на годината, а меѓу 11 најдобри се наоѓаат дури деветмина играчи...

Бразилците навистина се навредија: Роналдо на оригинален начин одговори на провокацијата на Крос (ФОТО)

Поранешниот бразилски репрезентативец Роналдо да Лима не чекаше многу за да му одговори на Тони Крос за провокацијата при честитката на новата година. Фудбалерот на Реал Мадрид го искористи триумфот над Бразил со 7-1 од Мундијалот во 2014 година и...

Сепак нему само парите му се важни?!

Белгиецот, Аксел Витсел веќе беше виден како нов играч на Јувентус, но кинеските пари изгледа му го променија мислењето на играчот за врска на Зенит. На Витсел во јуни му истекува договорот со рускиот клуб, Јувентус, кој го посакуваше летово,...

Најтажната карикатура за 2016 година: Шапекоенсе игра во рајот, Кројф и Алберто гледаат (ФОТО)

Оваа 2016 година уште долго ќе остане во сеќавањата на љубителите на спортот, особено на фудбалот, како една од најтажните во историјата. Во март годинава почина еден од најголемите фудбалери на сите времиња Јохан Кројф кој почина од рак по...

Откриен договорот на Тевез: Аргентинецот ќе добие 70 милиони фунти – под еден услов

Карлос Тевез од вчера е најскапо платен фудбалер во светот со неделна плата од 615 илјади фунти. Како што е познато, тој се пресели во Кина и тоа во тимот на Шангај Шенхуа откако година и пол го носеше дресот...

Само небото е граница за Кинезите: Стигна понуда за Роналдо за 300 милиони евра!!!

Астрономска понуда од Кина пристигнала во Реал Мадрид за мегаѕвездата на "кралевите" Кристијано Роналдо. Како што објави неговиот агент Жорге Мендес, засега непознат кинески клуб е заинтересиран да го донесе Португалецот за годишна плата од 100 милиони евра при што...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift