ФУДБАЛ / СВЕТ

(Видео) Африка и се е можно: Со вуду-ритуали и вештерство до голови

Бизарна приказна пристигнува од Африка, односно од Руанда. На натпреварот помеѓу локалните ривали Мукура Викторија и Рајон Спортс беше видено нешто поради што напаѓачот на домаќините Муса Камара можеше да настрада. Имено, тој е обвинет за вештерство. Откако неговиот тим...

Се очекуваше се, ама и дека судиите ќе се пакуваат за Кина…?!

Се чини повеќе не се само фудбалерите во игра за трансфер во Кина... Како што се наведува понуда добил и Марк Клатенбург, кој важи за еден од најдобрите европски арбитри. Англичанецот од ПЛ би се преселил во кинеската лига, тој веќе...

Пристигна потврда и од Појет: Тевез близу до трансфер?!

Тренерот на фудбалскиот тим Шангај, Густаво Појет истакна денес дека напаѓачот на Бока Јуниорс, Карлос Тевез ќе премине во редовите на кинескиот тим. „Сеуште чекам дозвола да разговарам со Карлос за она што следува. Не сакам да биде нечесен кон...

Недостасуваат само детали: Тевез наскоро ќе стане најплатен светски фудбалер

Искусниот аргентински репрезентативец Карлос Тевез во следните денови треба и официјално да стане нов член на кинескиот Шангај Шенхуа, а со тоа и најплатен фудбалер во светот. По шпекулациите, првпат во јавноста излезе тренерот на Шангај, Густаво Појет кој откри...

Енрике и Зидан освојуваа трофеи, Симеоне прогласен за најдобар тренер

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) објави уште еден контроверзен избор кој никој на светот не може да го објасни и сфати. За најдобар тренер во 2016 година е прогласен предводникот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне кој ова...

Уште една фатална несреќа го потресе спортскиот свет: Триесет загинати фудбалери и фанови во...

Најмалку 30 лица загинаа откако брод на Божиќ се превртел на езерото Алберт во Уганда, пренесе Би-Би-Си. Соопштено е дека најмалку деветтмина се удавиле, а повеќе од 20 лица се водат како исчезнати откако ги снемало по несреќата. Полицијата соопштува и...

Аргентина нема да му прости: Игуаин го прескокна Меси и прогласи Бразилец за најдобар

Гонзало Игуаин во последните три години беше вистински трагичар за аргентинската репрезентација, поради него "гаучосите" пропуштија можност да освојат дури три големи трофеи, но уште повеќе ја разлути тамошната фудбалска јавност со последната изјава. Иако е колега со Лионел Меси...

Заврши истрагата: Познат е виновникот за трагедијата на Шапекоенсе

Истрагата за авионската несреќа во која загина речиси цел тим на Шапекоенсе, а траеше безмалку еден месец, конечно е завршена. Тим од вештаци работеа на собирање релевантни докази за тоа што се случило кобниот ден во авионот кој патуваше кон...

Хаос во мексиканското финале: Општа тепачка, пет црвени картони – Тигрес шампион (ВИДЕО)

Екипата на Тигрес ја освои шампионската титула во мексиканското фудбалско првенство по хаотичното финале против Америка. Првиот меч минатата недела заврши без победник (1-1), а тој меч го одбележа тешката повреда на Андре Пјер Жињак. Ноќеска беше уште полудо, а...

(Фото) Не го заборави најважното: Лео Меси со соиграчите од детството го прослави Божиќ

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси ја искористи паузата во Примера и ја посети татковината и својот роден град Росарио каде се дружеше со своите другари од детството кои му беа соиграчи во екипата на Њуелс Олд Бојс. Многу работи...

Suzuki Swift