16 C
Skopje
Monday, September 25, 2017
ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Хероите заминаа, но стадионот полн со навивачи на Чапе, испратија моќна порака (ВИДЕО)

Околу 100.000 навивачи беа дел од испраќањето на играчите на Чапекоенсе, кои настрадаа во авионската несреќа пред два дена. Војници ги носеа ковчезите со телата на загинатите играчи, а стадионот беше полн како око, полн со знамиња и премногу емоции...

И небото плаче: Пристигнаа посмртните останки на трагично загинатите во Бразил (Фото)

Авионот на бразилското воено воздухопловство со телата на бразилските фудбалери, кои загинаа во падот на авионот во вторникот во Колумбија, пристигнаа во Чапеко, градот од јужниот дел на Бразил. Како што пренесува АФП, пристигнат е првиот од двата авиони кои...

Каков срам и шок за спортскиот свет: Карваљо ја спореди авионската несреќа со испаѓање...

Потпретседателот на бразилскиот Интернасионал, Фернандо Карваљо го шокираше фудбалскиот свет со изјавата во која трагедијата на фудбалерите на Чапекоенсе ја спореди со испаѓањето од лигата. 19. фудбалери на Чапекоенсе загинаа во авионска несреќа во момент кога патуваа на своето историско...

Мајстори на теренот, но и надвор од него: Како Роналдо и Озил ги надмудрија...

Германски „Шпигл“ објави досега непознати детали за работењето на фудбалерите кои ги мамеле даночните власти. Навикнавме во претходните месеци од сајтот „Фоотбал Ликс“ (фудбалска верзија на „Викиликс) да изненади со поо некој сочен договор кој долго бил криен од јавноста...

Потресна исповест на спасувачкиот тим по авионската несреќа: Еден од фудбалерите барал да умре!?

Светот нема да се опорави во скоро време од болката поради авионската несреќа во Колумбија во која животот го загубија 71 лице, меѓу кои речиси целиот тим и стручен штаб на фудбалскиот клуб Чапекоенсе. Жртвите и понатаму се оплачуваат, од...

(Видео) Потресни сцени: Полицијата објави снимка од спасувањето на еден од преживеаните на трагичниот...

Трагедијата која го погоди малиот бразилски клуб Чапекоенсе, се уште е во центарот на вниманието на светската јавност. Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото...

(Фото) Хуман потег: Милан со специјален дрес само во чест на Чапекоенсе

Управата на Милан подготви хуман гест за мечот со Кротоне. Челниците на италијанскиот гигант одлучија за дуелот од 15 коло во Серија А да направат специјална серија на дресови кои пулените на тренерот Винченцо Монтела ќе ги носат во знак...

ФИФА објави: Доминација на Примера – Тројцата најдобри играчи во светот играат во Шпанија

ФИФА ги објави финалистите во трката за најдобар фудбалер на 2016. година. Кристијано Роналдо, Лионел Меси или Антоан Гризман? Некој од нив тројца на 9. јануари ќе биде прогласен за најдобар играч на светот во изборот на светската фудбалска федерација ФИФА....

МЗТ ќе им одаде почит на загинатите фудбалери на Чапекоенсе

Светот беше потресен по трагедијата која му се случи на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе, чиј речиси цел тим загина во авионска несреќа близу колумбиски Меделин, на пат кон првиот натпревар од финалето на Копа Судамерикана. Целиот фудбалски свет е обединет...

Неверојатен податок: Ново откритие говори дека причина за несреќата е видеоигра?!

Англиски Дејли Меил откри неверојатна причина поради која кобниот авион со играчите на Чапекоенсе не полетал на време од Бразил. Откако авионот во кој играчите на Чапекоенсе патуваа на првото финале од Копа Судамерикана се упатил во Колумбија, бројни светски...