11 C
Skopje
Monday, October 16, 2017
ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Срам за фудбалот: Голманот на Сенегал на ужасен начин трошеше време (ВИДЕО)

Голманот на сенегслаката репрезентација Кадим Ндаје би можел да добие награда за најлоша глума поради потезот што го направи на синоќешниот меч против Алжир на Купот на Африка. На две минути пред крајот, при резултат 2-2, Ндаје се подготвуваше да...

Лекција за сите фудбалери: Како се распаѓа една фудбалска кариера

Кога ќе пристигне понуда со толку нули на чекот и ветувања од кои застанува здивот, поголемиот дел немаат ни најмала дилема - далечната Кина во истиот момент се чини како ветена фудбалска земја. Малкумина се оние кои одолеваат, а...

(Фото) Како изгледа договорот за Дидие Дрогба: Луксузна вила, превоз, авионски карти, блиндиран џип…

Коринтијанс ги објави сите детали од понудата за искусниот фудбалски ас. Дидие Дрогба својата голема кариера ја градеше играјќи на четири континенти. Роден е во Африка каде ги започна првите фудбалски чекори, фудбалското соѕвездие го допре играјќи во Европа, кратко...

Обидете се да не плачете: Преживеаниот голман на Шапекоенсе ги раскажа деталите од несреќата...

Џексон Фолман, еден од тројцата фудбалери на Шапекоенсе кои ја преживеаја авионската несреќа, низ солзи се потсети на потресните моменти од трагедијата што се случи на 28 ноември. Во несреќата, тој ја загуби десната нога која му е ампутирана до...

Шапекоенсе и нивниот прв гол по големата несреќа (Видео)

Долг беше процесот за Шапекоенсе да се опорави од големиот светски шок кој им се случи со падот на авионот, во кој загинаа скоро сите нивни играчи. Долга беше процедурата за враќање и консолидирање на еден нов тим, за кој...

Шапеко ги пречека преживеаните херои – голманот врзан за количка и скршен од тага...

Денеска беше премногу емотивно во Бразил, во гратчето и фудбалскиот клуб кој во авионска несреќа ги загуби скоро сите свои играчи, чии имиња го обиколија светот. Тројцата од преживеаните од падот на авионот денеска беа почесни гости на нивната арена...

Депај не е единствен што си заминува: Фудбалер на Јунајтед пред трансфер во Кина

Ветеранот во редовите на Манчестер Јунајтед, Ешли Јанг би можел да ја продолжи кариерата во Кина ако неговиот клуб ја прифати богатата понуда што дојде оттаму. Како што денеска објавија медиумите на Островот, за Јанг е заинтересиран тимот на Шандонг...

Поранешен фудбалер на Вест Хем и бразилски репрезентативец потпиша за Шапекоенсе

Поранешниот фудбалер на Вест Хем Велингтон Паулиста стана нов фудбалер на Шапекоенсе. Паулиста во Шапекоенсе пристигна како позајмен играч од Флуминензе, а во редовите на актуелниот шампион на Копа Судамерикана ќе мине една година. Поранешниот фудбалер на Вест Хем е веќе...

Марадона добива голема функција во Наполи

Легендарниот фудбалер Диего Марадона, во мај ќе стане почесен граѓанин на Неапол, а ќе биде именуван и за амбасадор на фудбалскиот клуб Наполи. „За сите нас Марадона е легенда. Кога ќе ги реши проблемите кои ги има со италијанските сопственици,...

Кинезите не се откажуваат: Следни на списокот се Коста, Кавани и Бензема

Иако неодамна излезе информација дека кинеската влада ќе ги забрани скапите трансфери и лудото трошење пари, изгледа дека тоа не важи за некои тамошни клубови. Новиот прволигаш Тианџин, под водство на Фабио Канаваро, зимава го донесе Аксел Витсел, но никако...