18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

(Видео) Вистинско лудило во Казањ: Мексико во бркотницата со Португалија успеа да освои бод

Португалија и Мексико одиграа возбудлив меч на Купот на конфедерациите. На крајот сосема заслужено реми со по два гола на двете страни. Португалците и Мексиканците ремизираа во првото коло од Купот на конфедерациите (2:2), а на самиот почеток на натпреварот...

(Видео) Фудбалската револуција на дело: Португалија прва ја почувствува „неправдата“ од видео-технологијата

На Купот на конфедерациите во Русија ќе биде тестирана видео-технологијата, а засега таа одлично функционира. Селекциите на Португалија и Мексико во моментов го играат својот натпревар на Купот на конфедерациите, а веќе на самиот почеток од мечот дојде до една...

(Видео) Хаос на натпревар во Кина: Оскар „полуде“ и предизвика инциденти на теренот

Поранешниот фудбалер на Челзи во бес направи глупост, хаосот ескалираше многу брзо. Гванжу РФ го пречека тимот на Шангај СИПГ. Натпреварот заврши со резултат 1:1, но наместо головите и убавата игра, истиот го одбележаа грдите сцени од крајот на првото...

Револуција во фудбалот, натпревaрите ќе траат по 60 минути?

Се подготвуваат радикални промени за фудбалските натпреври. Одборот на меѓународната фудбалска асоцијација ја разгледува можноста наместо досегашните 90 еден меч да трае 60 минути. Тоа би значело дека на полувреме ќе се оди по половина час игра, наместо по...

Милевски: Цели 60 минути бевме во егал со Шпанија, горд сум на моите играчи

Резултатот од првото коло во групната фаза од ЕП во Полска, за Македонија е разочарувачки, но агресивноста во играта која ја покажаа младите играчи, ветува дека може да биде подобро. Шпанија рутински и очекувано дојде до бодовите, но интересно е...

Кикс на Алексовски – Нигез атрактивно ја матираше Македонија (Видео)

По десет минути игра во Гдањск, Македонија има резултатска негатива во однос на моќната Шпанија со 1:0. Атрактивен погодок постигна фудбалерот на Атлетико Мадрид, Саул Нигез, кој атрактивно со ножички го совлада нашиот репрезентативен голман, кој можеби и можеше да...

(Видео) Русија го збриша Нов Зеланд на отворањето од Купот на конфедерациите

Нов Зеланд не е идеалниот репер за квалитет, но домаќинот на Купот на конфедерациите и следниот Мундијал покажа дека е подготвен да оди до крај. Русија ја оправда улогата на фаворит во дуелот со Нов Зеланд, откако славеше во денешниот...

Шокантни најави за радикални промени во фудбалот: Натпреварите ќе траат 60 минути!?

Меѓународниот одбор на фудбалските асоцијации е тело кое ги одредува фудбалските правила, а сега имаат нова идеја. Правилата на фудбалската игра се менуваат постојано. Речиси секоја година се појавува по некоја ситна промена, а од самиот почеток на фудбалот, па...

Започнува загревањето за СП во фудбал, Купот на конфедерации

Со натпреварот меѓу домаќинот Русија и селекцијата на Нов Зеланд денеска (17:00) започнува Купот на конфедерации или натпреврувањето кое служи како најава за Светското првенство во фудбал, овој пат за она кое следниот јуни (2018.година) ќе се одржи токму...

ЕП во Полска стартуваше – а таму, главен на транспаренти е – ВЕНГЕР! (Фото)

Деновиве започнуваат возбудувањата на ЕП првенство во фудбал за млади играчи до 21 година, каде меѓу останатото, ќе учествува и Македонија. На првиот натпревар денеска во Кјелце, немаше погодоци, иако репрезентацијата на Англија беше подобра во натпреварот против Шведска, и...