ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

(ФОТО+ВИДЕО) Роналдо се спаси, најгрдата статуа сега ја има – Марадона!

Минатата година Кристијано Роналдо во Португалија доби "свој" аеродром, но статуата што беше поставена таму долго време беше хит на социјалните мрежи. Пред две недели, сепак, таа беше сменета, а новата повеќе наликува на португалскиот ас. Но, сега, сеирџиите имаат...

ВИДЕО: Мајсторски, до темел – Роналдињо уште еднаш докажа дека не е за „старо...

Класата на Бразилецот е вечна, а тоа се докажа уште еднаш. Тоа е веројатно најдобрата флоскула која може да се опише по голот кој го постигна Роналдињо, некогашниот најдобар играч во светот. Тој на пријателска средба во родниот Бразил, почувствува дека...

ВИДЕО: Само може да жалиме што заминува во пензија – Роналдињо со нова магија

Легендарниот Роналдињо иако се уште не ја заврши кариерата официјално, во последните две години претежно игра само натпревари од хуманитарен карактере. Бразислкиот фудбалски виртуоз сервираше уште една магија отако синоќе повторно на хуманитарен меч погоди од центарот на теренот. https://www.dailymotion.com/video/x6bhzvl Роналдињо пред...

ВИДЕО: Спектакл на трибините во Аргентина – распослано најдолгото знаме за Гинис

Аргентина, а и цела Јужна Америка добро знаеме дека е и тоа како страствена по фудбалот. Многумина прв синоним за дерби во Аргентина е пресметката помеѓу Бока Јуниор и Ривер Плата, но има уште пожестоко ривалство. https://www.youtube.com/watch?v=jBcp9RaG3do Станува збор за дербито...

Тешко дека од прва ќе погодите за кој клуб навива лидерот на Северна Кореја

Добро познат факт е дека лидерите на најмоќните држави во светот имаа свои омилен спортски клубови, поточно фудбалски екипи. Така, Кралицата Елизабета II навива за Арсенал, Емануел Макрон некогаш бил лев бек и навивач на Амиен. Дејвид Камерон навива за...

ВИДЕО: Ривер Плата го освои Купот на Аргентина – навивачите во екстази

Екипата на Ривер Плата стигна до вториот во низа трофеј од Купот на Аргентина откако ноќеска во финалето славеше над Атлетико Тукуман со резултат од 2-1. https://twitter.com/CARPoficial/status/939664995343847424 Игнасио Соко во 10. минута го доведе Ривер во водство, но само две минути...

(ВИДЕО) Историја во МЛС – прв канадски тим со шампионската титула

Екипата на Торонто е нов шампион на американско-канадската фудбалска лига МЛС откако во финалето од плеј-офот го совлада Сиетл Саундерс со 2-0. Иако доминираше речиси во целиот тек од натпреварот, Торонто двата гола ги постигна во второто полувреме. Првиот погодок...

Познати полуфиналистите на Светското клупско првенство: Реал Мадрид го доби својот противник!

Светското клупско првенство ги доби своите полуфинални двојки. Мексиканска Пачука ќе се соочи со бразилски Гремио, додека домаќинот на турнирот, Ал Џазира, ќе излезе на мегдан со Реал Мадрид. Пачука со тешки маки успеа да го надигра африканскиот шампион Видад...

Бразил не се плаши од никого, но сепак Нејмар е среќен што избегнале една...

Бразилскиот фудбалер од редовите на ПСЖ, Нејмар, истакна дека е среќен што неговата селекција го добила овој ждреб и потенцираше која селекција е посебно среќен што ја избегнале. Првата ѕвезда на петкратниот светски шампион Бразил, смета дека воопшто нема да...

Двојните аршини во светскиот фудбал: Адеми за туѓа грешка доби четири, а Гереро за...

Капитенот на репрезентацијата на Перу Паоло Гереро го пропушта Светското првенство во Русија поради користење кокаин. Од ФИФА соопштија дека Паоло Гереро е суспендиран на една година бидејќи бил позитивен на допинг тест, што значи дека тој ќе мора да...

Suzuki Swift