28 C
Skopje
Thursday, August 17, 2017
ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Фантастични погодоци, Лавеци е во одлична форма (Видео)

Eзекиел Лавеци станува вистинска гол машина.Тој постигна девет погодоци на послендите седум дуели кои ги одигра за својот тим во кинескиот фудбалски шампионат. Последните два во триумфот на неговиот Хебеи на гостувањето кај Тјанџин Теди (2-0) во рамките на 22.коло....

Солзи на Камп Ноу: Преживеаните фудбалери на Шапекоенсе го изведоа почетниот удар (ВИДЕО)

Осум месеци по авионската несреќа во која загина речиси цел тим, Шапекоенсе гостува на Барселона на Трофејот Гампер. https://www.youtube.com/watch?v=89YwkYD3LuU На Камп Ноу посебно беа поздравени тројцата фудбалери кои ја преживеаја несреќата: Нето, Рашел и голманот Фолман кому му беше ампутирана ногата,...

Ja дупна мрежата со фантастичен гол, Дрогба како во најдобрите денови (Видео)

Иако е веќе во четвртата деценија од животот, Дидие Дрогба и натаму не ја загубил силата. Со топовски шут изведувајќи слободен удар од некои 30-тина метри Дрогба постигна гол на мечот во американската МСЛ лига меѓу неговиот Феникс и...

Борба за првата постава, Икарди или Игуаин, кој ќе седи на клупа?

Фудбалерот на Интер, Мауро Икарди би можел да го остави Гонзало Игуаин на клупата на аргентинакста фудбалска селекција. Новиот селектор на “гаучосите“  Хорхе Сампаоли има идеја дека дека Икарди треба да ја има улогата на централен напаѓач, со што...

За ова се губи првотимски статус: Жесус со огромно промашување од 5 метри (Видео)

Манчестер Сити комплетно го надигра Тотенхем во премиерлигашкото дерби во Тенеси, но на мечот имаше неколку огромни промашувања, меѓу кои и на Габриел Жесус. Гвардиола може да биде задоволен од формата на тимот, но не и од поединци како Жесус,...

Спектакл во Америка – победа на Барселона против Реал на почеток од сезоната (Видео)

Фантастичен натпревар во Мајами, како најава за она што ќе следува во новата сезона во Примера. Реал Мадрид и Барселона одиграа натпревар за паметење, со многу шанси и голови, а на крајот како победник излезе Барселона која победи со 3:2. Барселона...

Беше поголем талент од Меси, но отиде во Милан и ја направи најголемата грешка...

Лионел Меси со сигурност е еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, но многумина тврдат дека постоело едно момче исто така од Росарио кое тогаш ветувало многу повеќе од денешната ѕвезда на Барселона. Неговото име е Леандро Депетрис, кој...

И гледаше на смртта во очи, а сега се враќа на фудбалот: Херојот на...

Слави фудбалскиот свет, а слави и Шапекоенсе. Бразилскиот клуб, кој речиси беше збришан од земјата откако речиси целата екипа загина во пад на авион, го дочека враќањето на еден од тројцата преживеани, Алан Рушел. Тој се опоравуваше по несреќата...

Историјата се повтори: Повторно постигнат голот „Ала Роберто Карлос“ (Видео)

На квалификациските натпревари за излез во Европа, романскиот дефанзивец од тимот на Виторул, против кипарски АПОЕЛ, постигна неверојатно редок погодок, кој неверојатно потсетува на оној од минатото, на Роберто Карлос од слободен удар. Но голот на романскиот фудбалер Кристијан Гане,...

Толку од кинеското чудо, нема пари за плати на ѕвездите!

Дури 18 фудбалски клубови во Кина се соочуваат со финансиски проблеми и немаат доволно средства зада м ги исплатат платите на своите играчи. Азиската конфедерација им наложи да ги исплатат веднаш парите, а доколку не се во можност тогаш да...