ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

“Гранде Мачедоне” удри по своите: Пандев го застрела Лацио среде Олимпико (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев по долго време, конечно, се запиша во листата на стрелците за Џенова. Да биде иронијата поголема, струмичанецот погоди против својот поранешен клуб Лацио и тоа во Купот на Италија. Во последната минута од првото полувреме на...

Треневски го добива Милан Илиевски за нов асистент во стручниот штаб

Некогашниот капитен на Работнички, Милан Илиевски веќе од денес е дел од стручниот штаб на тимот, и е назначен за асистент на тренерот Треневски во сенироскиот тим. Илиевски се целосно да се зборгува со играњето фудбал, но од друга страна...

Шкендија се засилува со Германец од шпанска Мајорка

Според најавите, Шкендија ќе биде исклучително активна во зимскиот преоден рок, па по ангажирањето на нов тренер на екипата, раководството тргнува во потрага по адекватни засилувања. Последно име кое се доведува во врска со Шкендија е 24-годишниот германски интернационалец Тобиас...

Познати Вардаровите противници на пријателските дуели во Анталија

Вардар в сабота ќе замине во Анталија каде ќе одигра пријателски турнир, односно пет натпревари, а познати се сега веќе и противниците на истите. Првиот противник на Вардар ќе биде Стеауа Букурешт, а потоа следуваат Амкар Перм и Дукла Прага...

Талентираниот плејмејкер пред трансфер: Барди за 400 илјади евра се сели во Хрватска?

Еден од најдобрите млади македонски фудбалери Енис Барди се наоѓа пред трансфер во хрватскиот прволигаш Осијек. Како што објави унгарскиот весник Немзетиспорт, Хрватите се подготвени да платат 400 илјади евра за да го донесат Барди во своите редови бидејќи не...

Вардар го донесе второто зимско засилување

Фудбалскиот клуб Вардар донесе ново засилување, станува збор за играчот кој доаѓа од екипата на Динамо Тбилиси, 24 годишнито Џамбул Џигаури. Фудбалерот денеска вчера го имаше првиот тренинг со Вардар, каде меѓу останатото се запознаваше и со неговите нови соуграчи. Добредојде...

Бабунски ја отвори душата: Многу ми ветија, ништо не исполнија, но сепак благодарам!

Македонската фудбалска надеж Давид Бабунски и официјално заминува од Црвена Звезда, само не е познато која ќе биде неговата следна дестинација. На изненадување на повеќето во белградскиот клуб, Македонецот реши да замине, и го објасни тоа вечерва на социјалните мрежи,...

Сампдорија се ценка со Ријека, Башакшехир го „краде“ Ристовски

Македонскиот репрезентативец од редовите на Ријека е интересен на зимскиот трансфер пазар, а за него започнува вистинска трка. Како најсериозен кандидат за неговиот потпис во пресрет на започнувањето на преодниот рок се споменуваше Сампдорија, но клубот од Џенова одлучи да...

Интер ќе гостува на отворањето на тренинг центарот на Академија Пандев во Струмица!?

Оваа година треба да заврши изградбата на спортскиот фудбалски тренинг центар на Академија Пандев во Струмица, а според најавите на одредени медиуми во земјава, на отворањето на истиот ќе гостува Интер. Тренинг комплексот на Академија Пандев, кој е инвестиција на...

Заврши одморот за шампионот: Вардар денеска ги “пали моторите”

Актуелниот македонски фудбалски првак Вардар денеска ќе ги почне подготовките за пролетниот дел од сезоната. Прозивката на Гоце Седлоски е закажана за 13 часот во тренинг кампот во Хиподром каде тимот ќе тренира во следните десетина дена. Засега не се...