ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Ништо од конкуренцијата: ФФМ ја одби кандидатурата на Јонуз за претседател

Фудбалската федерација на Македонија денеска ја одби кандидатурата на Мирсај Јонуз за претседател на претстојното Собрание. Во соопштение до јавноста, Федерацијата ги објасни причините за вакват одлука. „Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на денешната седница одлучуваше во однос на...

(Фото) Официјално: Давид Бабунски потпиша за Јокохама

Еден од најголемите македонски фудбалски таленти на 22-годишна возраст одлучи да го напушти европскиот фудбал и да се пресели во „земјата на изгрејсонцето“. Македонскиот младински и сениорски репрезентативец не ја доби посакуваната и ветената шанса во редовите на Црвена Звезда,...

Бонус за Јувентус: Голманот на Палермо му го украде шоуто на Несторовски (ВИДЕО)

Малку недостасуваше македонскиот репрезентативец Илија Несторовски да биде херој на навивачите на Палермо и за него да зборува цела Италија. Тој го постигна единствениот гол за својот тим на гости кај Наполи, но сега сите зборуваат за голманот на "сицилијанците",...

Каков гол на Македонецот: Несторовски го “стресе” и Наполи (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски по подолго време повторно погоди во дресот на Палермо. По само пет минути игра на вечерашното гостување кај Наполи, напаѓачот ја затресе мрежата на фаворитот со прекрасен удар со глава. https://www.youtube.com/watch?v=WIJhqDjHTcs

Познати противниците на младата репрезентација: Повторно со Србија, но и со Русија во квалификациите

Младата македонска репрезентација утринава ги доби противниците за квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2019 година. Ждрепката сакаше повторно да се сретнеме со Србија која е наш ривал на претстојниот шампионат во Полска ова лето, а покрај нашиот...

Вардар отвара со пораз на пријателскиот турнир во Анталија

Актуелниот македонски шампион Вардар, попладнево го отвори пријателскиот турнир во Анталија со дуелот против Стеауа. На истиот Вардар со минимална предност беше поразен. Иако во првото и дел од второто полувреме македонскиот тим беше во игра, во 61. минута следеше...

Сасуоло застанува во редот за Несторовски

Македонскиот интернационалец и покрај тоа што не е на продажба, и понатаму е поврзуван со трансфер надвор од Палермо. Според последните информации кои пристигнуваат од Апенините, најнов клуб кој покажува интерес за нашиот голгетер е Сасуоло. Имено, Сасуоло ги разгледува опциите...

Си отидоа двајца, дојде трет: Звезда повторно со Македонец во своите редови

Младинскиот македонски репрезентативец и досегашен член на Металург, Антонио Митрев својата кариера ќе ја продолжи во тимот на Црвена Звезда. Како што објавија српските медиуми, тој успешно ја минал пробата во редовите на српскиот првак и ќе добие договор, но...

Изненадување од Далечниот Исток: Давид Бабунски продолжува во Јапонија

Македонскиот репрезентативец Давид Бабунски ќе ја продолжи својата кариера во јапонскиот прволигаш Јокохама, тврди регионалната спортска телевизија Арена спорт. Младиот плејмејкер, кој е производ на фудбалската школа на Барселона, имаше неуспешен едногодишен престој во тимот на Црвена Звезда, но го...

“Гранде Мачедоне” удри по своите: Пандев го застрела Лацио среде Олимпико (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев по долго време, конечно, се запиша во листата на стрелците за Џенова. Да биде иронијата поголема, струмичанецот погоди против својот поранешен клуб Лацио и тоа во Купот на Италија. Во последната минута од првото полувреме на...

Suzuki Swift