9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

„Бомба“ од Тетово: Шкендија го носи Абдурахими од Локерен

Очигледно дека по дебаклот од ЦСКА Софија раководството на тетовските „Црвено-црни“ мораат да менуваат нешто во составот, а според најавите, во Шкендија ќе пристигне огромно засилување за нападот. Шкендија ќе го донесе македонскиот репрезентативец Бесарт Абдурахими во своите редови како...

(Видео) Дебаклот и катастрофата на Шкендија од ЦСКА Софија

Македонскиот вицешампион Шкендија доживеа деабакл и понижување на последниот пријателски натпревар пред почетокот на пролетната полусезона во Првата македонска фудбалска лига од ЦСКА Софија со убедливи 8:1. Овој резултат одекна во текот на вчерашниот ден и многумина се запрашуваа што...

Тетовци однесени: ЦСКА ја збриша Шкендија со 8-1

Актуелниот македонски вицешампион Шкендија доживеа катастрофа на денешниот пријателски меч со ЦСКА Софија откако загуби со 1-8. Интересно е тоа што тетовци го отворија резултатот во 16. минута преку Ибраими, но потоа следуваше вистинска рапсодија на домаќините. Израмни Белчев во...

Несторовски е новиот фудбалски крал во Италија: Луѓето ме прашуваат кога ќе одам во...

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски е главна приказна и огромно освежување во италијанскиот фудбал оваа сезона. Одличните игри во дресот на Палермо веќе го препорачаа на голем број европски гиганти, а речиси да нема ден без негово интервју или изјава во...

Паднавме уште три места за нов рекорд: Македонија од денеска е 165., не стигна...

Македонската фудбалска репрезентација од денеска е 165. светска "сила". Иако минатиот месец немавме натпревари, сега се пресметани бодови на репрезентациите кои учествуваа на Африканскиот куп на нации, а тоа не чинеше пад од три места. Ова е нов негативен рекорд...

Шампионот влегува во ритам: Втора победа во низа за “вардарци”

По неуспешните први четири натпревари на подготовките во Анталија, македонскиот првак Вардар денеска ја оствари втората победа во шестиот меч. Совладан е бугарскиот прволигаш Локомотив Пловдив со 2-1 и тоа е добра најава за тренерот Гоце Седлоски пред продолжението на...

ЕСПН импресиониран од Македонецот: Несторовски – најновата мега ѕвезда во Серија А

Од ден на ден, се поголем е бројот на фудбалски стручњаци кои се восхитени од ефектот на Илија Несторовски во Серија А. Во својата прва сезона во италијанското првенство, македонскиот репрезентативец веќе стигна до бројката од девет гола за Палермо...

Илија Несторовски е „измислен“ за Дибала, Кавани, Белоти…

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски е најголемата ѕвезда на Палермо во моментов и вистински хит во италијанската Серија А. Откако на натпреварот со Наполи Несторовски му донесе значаен бод во трката за опстанок на Палермо, сега го предводеше својот тим...

Случајот станува сомнителен: Дали Аријан Адеми е всушност невин!?

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми е и понатаму на чекање. Меѓународниот спортски арбитражен суд во Лозана (ЦАС) вчера требаше да донесе одлука за случајот на нашиот интернационалец. Меѓутоа, управата на Динамо Загреб, клубот за кој настапува македонскиот репрезентативец, доби допис во...

Повторно минимално: Трет пораз на Вардар во Анталија

Актуелниот македонски првак Вардар го доживеа третиот пораз во четвртиот натпревар на подготовките во Анталија. Подобар од нашиот тим беше хрватскиот Хајдук кој победи со 1-0. Единствениот гол падна во 71. минута, а го постигна Оханџа. Ова е трет пораз на...