27 C
Skopje
Thursday, July 27, 2017
ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Несторовски заминува во Премиер лигата? Евертон и Вест Хем заинтересирани за македонскиот „бомбардер!

Најдобриот македонски фудбалски интернационалец во моментов Илија Несторовски е на крстопат на својата кариера по само шест месеци минати во италијанската Серија А како дел од тимот на Палермо. Македонецот има одлична сезона во Италија, каде пристигна тивко и како...

Грижа помалку за Пандев, но трансферот на Несторовски пропаѓа

Еден трансфер во италијанското првенство засегна двајца македонски репрезентативци. Скај Спортс утринава објави дека Леонардо Паволети се согласил да се пресели од Џенова во Наполи за 18 милиони евра и од јануари тој ќе игра на Сан Паоло. Останува уште...

Трансфер на кариерата: Несудениот македонски репрезентативец ќе игра во данскиот шампион

Братот на фудбалерот на Челси, Немања Матиќ, Урош во иднина ќе биде член на актуелниот дански шампион Копенхаген. Таму заминува од австрискиот Штурм чиј член беше последната година, а трансферот во Данска е најголем во неговата досегашна кариера имајќи предвид...

Младите надежи на Македонија ги добија своите противници за ЕП

Фудбалските репрезентации на Македонија до 17 и 19 години ги добија своите противници за пласман во елитата за ЕП во Англија. Во групата на нашата репрезентација, се сместени уште и селекциите на Словачка, БиХ и Молдавија. Од друга страна, репрезентацијата на...

Кратко траеше престојот во Хрватска: Стефан Ристовски пред заминување од Ријека

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски, конечно, ја најде својата вистинска форма и еден од најдобрите фудбалери на лидерот во хрватското првенство Ријека по есенскиот дел од сезоната. Поранешниот играч на Вардар забележа 22 настапи, постигна еден и шест асистенции и сериозно...

Наполи го купува Несторовски за Реал, Де Лаурентис потврдува: Ќе имаме двајца нови напаѓачи!

Првиот човек на Наполи истакна дека неговата екипа во следниот период ќе добие двајца нови напаѓачи. На Наполи му е неопходен класичен напаѓач, Антонио Де Лаурентис е заговорник на таа идеја и сигурно е дека во тимот ќе има нови...

Од 2018 година започнува Балканската лига со 24 екипи, УЕФА веќе ги подготви и...

Регионалната лига со 24 претставници од Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Македонија би требало да започне од есента 2018. година, во истиот период кога ќе заживее и новиот формат на Лигата на шампионите. „Балканска лига е...

Грнчаров: Цела Македонија знаеше за полуфиналните двојки, ова е срам за ФФМ

Вардаровиот капитен, по извлекувањето на денешните полуфинални двојки во рамки на Купот на Македонија, не се воздржа да го истакне целото свое видување на ждрепката. Имено, тој смета дека ФФМ е таа што не дозволува најдобрите екипи да се соочат...

Извлечени двојките за полуфиналето од Купот: Спектакл во најава – Дуел на „Милионерите“ за...

Денеска во комплексот „Куќа на фудбалот" на ФФМ без извлечени двојките од полуфиналните натпревари во рамките на Купот на Македонија. Актуелниот лидер на првенствената табела, екипата на Вардар за противник го доби бранителот на Куп трофејот, тимот на Шкендија. На...

На Балканот не бидува без циркузи: Хрватите сакаат регионална лига, но без нас и...

Идејата за регионална фудбалска лига во која би учествувале фудбалските клубови од поранешна Југославија е стара неколку години, но во последните денови истата доби ново поглавје. Состанокот во Загреб за основање на регионална лига во која на почеток би играле...